
Foto: Aditya Singh, Pexels.com
Lielākā daļa no mums ikdienā mājās lieto daudz un dažādas ierīces, kurām ir piekļuve internetam. Lai gan to lietošanu mēs uztveram par pašsaprotamu, to izmantošana tīklā vienlaicīgi nebūtu iespējama bez tādas ierīces, ko dēvē par maršrutētāju jeb rūteri.
Kas ir maršrutētājs? Vienkārši runājot, tas nodrošina interneta “satiksmi” starp interneta pakalpojumu sniedzēju un dažādām iekārtām mājās, kas tiek saslēgtas vienā tīklā. Šajā rakstā aicinām iepazīties ar īsu skaidrojumu par dažādajiem rūteru tipiem, kā arī specifikācijām, kas labāk palīdzēs saprast, kādu maršrutētāju izvēlēties.
Pamatprincipi, kā darbojas maršrutētājs
Tipiski jūsu mājās būs dažādas ar internetu savienotas ierīces, kuras rūteris savieno vienā tīklā. Rūterim ir divas pamata funkcijas: nodrošināt interneta “satiksmi” savienotajos tīklos, pārsūtot datus uz tiem paredzētajām IP adresēm, kā arī ļaut vairākām ierīcēm izmantot vienu un to pašu interneta pieslēgumu reizē. Atkarībā no maršrutētāja tipa, atšķiras veids, kādā tiek nodrošināts šis tīkla savienojums.
Kas ir maršrutētājs: 3 dažādi rūteru tipi
Kad ir ieviesta neliela skaidrība, kas ir maršrutētājs, laiks apskatīt 3 dažādus rūteru tipus, kas katrs piedāvā atšķirīgu savienojuma veidu:
- LAN – ar šāda maršrutētāja palīdzību tiek veidoti iekšējie tīkli, datus koplietojot pa kabeļiem. Tos ļoti bieži izmanto birojos, tīklā saslēdzot vairākus darba datorus. Šādu maršrutētāju trūkums ir nepieciešamība izmantot vadus, tāpēc lietošanai mājās tie nebūs tik parocīgi kā bezvadu rūteri.
- Wi-Fi – šīs ierīces nodrošina interneta koplietošanu, pārveidojot signālu, kas tiek saņemts ar vadu palīdzību, bezvadu signālā. To izmantojot, bez vadiem ir iespējams internetam pieslēgt ierīces, kas atbalsta Wi-Fi uztveršanas funkciju.
- VPN – ar šāda rūtera palīdzību ir iespējams izveidot privātu tīklu publiskajā tīklā. Privātais VPN nodrošina augstāku drošības līmeni, palīdzot labāk aizsargāt privātus datus.

Foto: USA-Reiseblogger, Pixabay.com
Bezvadu maršrutētāju joslas režīmi
Pievienojot tīkla kabeli Wi-Fi maršrutētājam, tas raida signālus bezvadu režīmā, tiem pārvietojoties noteiktā diapazonā. Šīs frekvenču joslas tad arī nosaka, cik spēcīgs ir bezvadu tīkla signāls.
- Vienas joslas rūteri (Single band) – šī bezvadu tehnoloģija tiek izmantota lielākajā daļā ierīču. Vienas joslas rūteri ir paredzēti nelielām telpām, dažiem lietotājiem vienlaicīgi. Šie rūteri raida 2,4 GHz frekvenču joslā.
- Divu joslu rūteri – šie rūteri nodrošina lielāku signāla ātrumu, jo tie darbojas 5 GHz frekvencē. Tas nodrošina labāku signāla uztveramību, kā arī stabilu darbību, ļaujot izmantot vēl lielāku ierīču skaitu vienlaicīgi.
Kādas ierīces iespējams savienot ar maršrutētāju
Par to, kas ir maršrutētājs un kā tas darbojas ir ieviesta neliela skaidrība, taču kādas ierīces tas atbalsta? Izmantojot bezvadu rūteri, vienotā tīklā ir iespējams savienot ierīces, kas atbalsta Wi-Fi funkciju.
Primāri maršrutētājus izmanto, lai tīklā saslēgtu vairākus stacionāros vai portatīvos datorus, taču paralēli tam tīklā ir pievienojami arī viedtelefoni, televizori, printeri un termostati. Tā kā daudzi māju īpašnieki rūpējas par sava īpašuma drošību, tīklam var pieslēgt arī video novērošanas kameras.
Mobilā interneta modemi
Tagad ir zināms, kas ir maršrutētājs, taču pastāv arī tāda ierīce kā mobilais interneta modems. Tas nodrošina piekļuvi internetam, izmantojot 3G vai 4G sim karti. Šāds neliels un viegli pārnēsājam modems izveido privātu piekļuves punktu, ļaujot izmantot vairākas ierīces reizē, līdzīgi kā to dara rūteri. Tas ir parocīgs gadījumos, kad fiksēta interneta līnija nav pieejama.
Kādu maršrutētāju izvēlēties lietošanai mājās?
Izvēloties maršrutētāju lietošanai mājās, svarīgākais ir saprast, cik daudz interneta lietotāju ir jūsu mājsaimniecībā, kā arī cik daudz iekārtas reizē visbiežāk tiek lietotas. Ja mājsaimniecība sastāv vien no diviem cilvēkiem, pietiks tikai ar vienas joslas rūteri. Izvēle, protams, būs atkarīga arī no patērētā satura. Ja izmantotā ierīce patērē liela apjoma datus, ir vērts padomāt par jaudīgāku maršrutētāju.
Atkarībā no mājās lietotajām ierīcēm, izvēlēties ir iespējams arī starp bezvadu rūteri vai maršrutētāju, kas savieno ierīces tīklā ar kabeli. Šobrīd visiecienītāki tomēr ir Wi-Fi rūteri, kas spēj nodrošināt spēcīgu signālu, kā arī ļauj izmantot vairākas dažāda tipa ierīces vienlaikus.

Foto: USA-Reiseblogger, Pixabay.com
Ieteikumi, kā uzlabot Wi-Fi rūtera signālu
Lai uzlabotu bezvadu maršrutētāja signālu, optimizētu Wi-Fi pārklājumu un uzlabotu interneta ātrumu, piedāvājam dažus pavisam vienkāršus padomu:
- pārbaudiet interneta ātrumu – dažreiz pie vainas nav maršrutētājs, bet interneta nodrošinātājs;
- atjauniniet maršrutētāja programmatūru;
- pārliecinieties, ka bezvadu rūterim nav pieslēgušies citi nelūgti viesi – uzlieciet rūterim paroli;
- padomājiet par rūtera novietojumu mājās, lai sasniegtu maksimālu signāla pārklājumu;
- izmantojiet signāla pastiprinātāju (Repeater/Range Extender) – tā ir ierīce, kas saņem signālu no rūtera, tālāk to pastiprina un nosūta uz tīklā saslēgtajām ierīcēm labākā kvalitātē.
Izvēlies savām vajadzībām atbilstošāko maršrutētāju
Zinot, kas ir maršrutētājs un kā tas strādā, ir vieglāk saprast, kādu ierīce labāk izvēlēties savam mājoklim. Visu tipu maršrutētājus, kā arī signāla pastiprinātājus un mobilā interneta modemus vienuviet atradīsi mūsu interneta veikalā – Ksenukai.lv!