Присоединись к SMART NET! Присоединись

Audumu veidi un izmantošanas iespējas

Foto: Pexels.com/Pixabay
 
Īstā auduma izvēle var būt diezgan izaicinošs uzdevums. Audumu veidi ir ļoti daudz un katram no tiem ir savas īpašības un raksturīgās pazīmes. Četras lielās kategorijas, kurās var iedalīt visus audumu veidus, ir – dabīgie audumi, sintētiskie audumi, jauktie audumi un speciālie audumi. 
 
Katram no audumu veidiem ir savas priekšrocības un knifiņi, kurus zinot, var ātri un viegli pieņemt lēmumu, kurš audums konkrētajā gadījumā ir piemērotāks. Lasi un uzzini, kādi audumu veidi pieejami un kāds ir labākais pielietojuma veids katram no tiem!

Dabīgie audumi

Dabīgo audumu pamatā ir dabiska šķiedra. Tos ierasts izmantot apģērbu un mājas tekstilizstrādājumu ražošanā. Lai arī cena dabiskas šķiedras audumiem ir salīdzinoši augsta, tie ir augstas kvalitātes un ilgmūžīgi, ja tiek atbilstoši kopti. Galvenā dabisku audumu priekšrocība – audums ir elpojošs, lieliski uzsūc mitrumu un ir patīkams pie ādas.
  1. Kokvilna. Kokvilnas audums tiek izgatavots no kokvilnas augu dabiskās šķiedras, ko veido celuloze. Tā tiek savērpta dzijā un pēc tam austa, veidojot audumu apģērbiem. Kokvilnas audums ir elpojošs un viegli kopjams, tāpēc kļuvis par iecienītu audumu ikdienas apģērbam.
  2. Zīds. Maigs, viegls, mīksts un elegants audums, kas tiek ražots no zīdtārpiņiem. Audums ir spīdīgs un ļoti izturīgs. Zīdu visbiežāk izmanto apģērba, apakšveļas un gultas veļas ražošanā. Zīdu ieteicams mazgāt ar rokām zemā temperatūrā. Ja izmanto veļas mazgājamo mašīnu, izvēlies saudzīgo režīmu.
  3. Vilna. Dabiskas šķiedras audums, kas veidots no aitas vai citu dzīvnieku vilnas. Vilna ir izturīga un regulē ķermeņa temperatūru, tāpēc kļuvusi par iecienītu zeķu, cimdu un citu aksesuāru izejmateriālu. Vilna ir nedaudz kodīga auduma, taču tai pieejamas vairākas alternatīvas, piemēram, merino vilna. Tā ir maigāka un patīkamāka.
  4. Lins. Viegls un ļoti izturīgs audums, kas veidots no linu auga. Ierasts to izmantot dvieļu, gultas veļas, galdautu un aizkaru ražošanā. Lins lieliski absorbē mitrumu, elpo un regulē ķermeņa temperatūru. Lins ir iecienīts audums vasaras apģērbu izgatavošanā bērniem un pieaugušajiem.

Sintētiskie audumi

Foto: Pexels.com/Madison Inouye
 
Sintētiskos audumus veido sintētiska jeb mākslīgi radīta auduma šķiedra. Sintētiskā šķiedra bieži tiek izmantota apģērba un mājas tekstilizstrādājumu ražošanā. Tā lieliski kalpo kā pildmateriāls spilveniem un citiem priekšmetiem. Galvenā sintētiskā auduma priekšrocība ir tā izturība un cena. 
  1. Poliesters. Audums radīts no naftas šķiedras. Tas ir ļoti izturīgs, taču neuzsūc mitrumu un neelpo. Iecienīta izvēle āra apģērbam, jo audums spēj atgrūst mitrumu un uzturēt ķermeni siltu. Poliesteru ir viegli kopt, jo to var mazgāt veļas mašīnā un likt veļas žāvētājā.
  2. Neilons. Neilona audums tiek izgatavots no poliamīda. Tam ir plāna, stipra šķiedra. Neilons pats par sevi nestiepjas, tāpēc tam tiek pievienots elastāns, lai iegūtu staipīgāku audumu. Tas ir lēts, viegls un izturīgs audums.
  3. Viskoze. Daļēji sintētisks audums, kas tiek izmantots kā zīda aizstājējs. Viskoze tiek izgatavota no koksnes celulozes. Tā ir mīksta un patīkama, atgādinot zīdu. Viskozi izmanto apģērba un mājas tekstila ražošanā. 
  4. Spandekss. Spandekss ir mākslīgs audums, kas ir ļoti elastīgs. Tas tiek ražots no poliuretāna diega. Visbiežāk tas tiek izmantots kā piejaukums citiem audumiem, lai padarītu tos elastīgākus. No poliuretāna diega tiek ražots arī elastāns un likra.
  5. Akrils. Viens no izplatītākajiem mākslīgā auduma veidiem, kas izceļas ar savu izturību un krāsu spilgtumu. Tas neveļas un ilgi kalpo. Bieži vien to izmanto jaukti kopā ar citiem audumu veidiem.

Jauktie audumi

Jaukto audumu sastāvā ir gan dabiska šķiedra, gan mākslīga šķiedra. Būtiski ir pievērst uzmanību tam, cik lielu ir auduma daļu veido katrs šķiedras veids. Neliels mākslīgās šķiedras piejaukums dabisko audumu padara izturīgāku, saglabājot tā labās īpašības. Lielāka daļa mākslīgās šķiedras audumu padara izturīgāku. Dažādi auduma veidi ietver:
  1. Kokvilnas-poliestera maisījums, kas apvieno kokvilnas mīkstumu ar poliestera izturību;
  2. Zīda-vilnas maisījums, kas sniedz ekskluzīvu zīda izjūtu, apvienojot to ar vilnas siltumu;
  3. Kokvilnas-spandeksa maisījums, piedāvājot elastību un komfortu;
  4. Poliestera-viskozes maisījums, kas apvieno vieglumu un izturību;
  5. Neilona-vilnas maisījums, kas piedāvā izturību un siltumu.

Speciālie audumu veidi

Foto: Pexels.com/Karolina Grabowska
 
Atsevišķi izdalāmi daži audumu veidi, kuru īpašības ir krietni atšķirīgākas nekā ierastajiem audumiem. Visbiežāk tie kalpo kā dekori un akcenti, taču reizēm no tiem tiek gatavots viss produkts. Speciālie audumi prasa arī īpašas rūpes un uzmanību kopšanas procesā.
  1. Džinss. Stingrs un izturīgs audums, kas tiek izmantots apģērba ražošanā.
  2. Samts. Mīksts, nedaudz elastīgs audums, ko ierasts izmantot apģērbu un mājas tekstila izgatavošanā.
  3. Satīns. Viegls, maigs un labi krītošs audums, kas atgādina zīdu. 
  4. Šifons. Viegs un caurspīdīgs audums, kas tiek izgatavots no zīda, kokvilnas vai sintētiskas šķiedras.
  5. Mežģīnes. Grezns un elegans audums, kas noder kā akcents apģērba, apakšveļas, aksesuāru un mājas dekoru ražošanā.

Ilgtspējīga auduma iespējas

Mūsdienās arvien lielāku nozīmi iegūst rūpes par vidi un ilgtspējīgu izejmateriālu izvēle. Arī audumu piedāvājumā arvien biežāk ienāk ilgtspējīgas alternatīvas ierastajiem audumu veidiem. Lai arī to cena ir augstāka nekā parastajiem audumiem, tie sniedz pievienoto vērtību radītajam produktam un rada pozitīvu ietekmi uz apkārtējo vidi, piesārņojuma līmeni un ekoloģiju.
  1. Organiskā kokvilna. Tās audzēšanas procesā netiek izmantotas ķīmiskas vielas. Organiskā kokvilna tiek audzēta un sertificēta, ņemot vērā bioloģiskās lauksaimniecības vadlīnijas. 
  2. Bambuss. Īpaši maigs, mīksts un patīkams audums, kas tiek ražots no bambusa šķiedras. Bambusa galvenā priekšrocība ir izcila mitruma uzsūktspēja.
  3. Tencels. Audums tiek iegūts no bioloģiski noārdāmas celulozes – eikalipta koka. Tā iegūšanā tiek izmantoti krietni mazāk resursu nekā kokvilnas iegūšanas procesā. Audums ir zīdaini maigs, viegli krītošs un piemērots cilvēkiem ar jutīgu ādu.
  4. Pārstrādāts poliesters. Otrreiz pārstrādāta poliestera šķiedra, no kuras tiek iegūts jauns audums. Izmantojot šo metodi, tiek taupīti dabas resursi un samazināts atkritumu patēriņš.

Labākais pielietojums dažādu veidu audumiem

Foto: Pexels.com/Ksenia Chernaya
 
Kad audumu veidi iepazīti, laiks noskaidrot, kurā gadījumā katru no tiem ieteicams izmantot. Nav viena pareizā vai nepareizā veida, taču būtiski izsvērt katra auduma priekšrocības un iespējas. Ja tās saskan ar vēlamo rezultātu, tad atbilde ir rokā.
  • Apģērbs – lai apģērbs būtu elpojošs un patīkams, vēlams izvēlēties dabiskas šķiedras audumu. Virsdrēbēm noderēs izturīgāks audums, kas veidots no sintētiska materiāla.
  • Mājas dekori – mājas dekoru izvēlē ņem vērā kopējo mājas iekārtojumu un interjera dizainu. 
  • Polsterējums – polsterējumam noder gan dabiski, gan mākslīgi audumi. Mākslīgas šķiedras polsterējums ir piemērots cilvēkiem ar alerģijām.
  • Sporta un āra aprīkojums – sporta apģērbam un aprīkojumam visbiežāk noder mākslīgas šķiedras audumi, kas izceļas ar īpašu izturību un mitruma atgrūšanas spēju.

Faktori, kas jāņem vērā, izvēloties audumus

Meklējot un izvēloties audumu, pievērs uzmanību vairākiem faktoriem. Tie ietekmēs gatavā produkta īpašības.
  • Izturība – cik audums ir izturīgs. Jo izturīgāks audums, jo ilgmūžīgāks tas būs.
  • Komforts – īpaši svarīgs komforts ir audumiem, kas tiks izmantoti apģērba un apakšveļas ražošanai. 
  • Elpošanas spēja – elpojošs audums ir patīkamāks un organismam draudzīgāks.
  • Kopšanas instrukcijas – viegli kopjami audumi ikdienā prasīs mazāk rūpes. Audumu kopšanai noderēs tvaika tīrīšanas iekārta.
  • Estētika – vizuāli pievilcīgs un skaists audums priecēs ikvienu.

Padomi audumu kopšanai

Foto: Pexels.com/Karolina Ostrzolek
 
Lai audums spētu pildīt savu funkciju, kalpotu pēc iespējas ilgāk un saglabātu savas labās īpašības, nepieciešama atbilstoša kopšana un rūpes. 
  • Mazgāšanas instrukcija. Rūpīgi ievēro mazgāšanas instrukciju, kas norādītas uz etiķetes. Nepiemērota mazgāšanas temperatūra un līdzekļi var audumu neatgriezeniski sabojāt.
  • Traipu noņemšana. Lai iztīrītu traipus no dažādiem audumiem, izmanto tautas metodes vai ķīmiskus līdzekļus. Piemērotāko tīrīšanas veidu ietekmē tas, no kā traips ir radies.
  • Gludināšana. Gludeklis palīdz rūpēties par to, lai audums izskatītos vislabāk – bez liekām rievām un nospiedumiem. Pievērs uzmanību tam, vai audumu drīkst gludināt. 
  • Uzglabāšana. Uzglabā audumus tumšā, noslēgtā vietā. Vari izmantot kastes vai vakuuma maisus. Vēlams audumu neturēt tiešos saules staros, lai tas neizbalē.
  • Remonts. Ja gadās, ka audumā uzrauts kāds diegs vai radies caurums, laikus to sašuj vai aiznes šuvējai. 

Audumu veidi un iespējas

Foto: Pexels.com/cottonbro studio

Audumu daudzveidība nodrošina plašas izvēles iespējas. Lai zinātu, kuru audumu labāk izvēlēties, iepazīsties ar to galvenajām īpašībām un izmantošanas specifiku. Īstā auduma izvēle nodrošinās gatavā produkta ilgmūžību un kvalitāti. Pievērs uzmanību auduma kopšanas norādījumiem un ievēro tos, lai audums kalpotu ilgāku laiku. Dabiskiem, sintētiskiem, jauktiem un ilgtspējīgiem audumiem katram ir savas priekšrocības.
 Набор банных полотенец AmeliaHome Allium, черный, 70 см x 130 см, 2 шт.

Набор банных полотенец AmeliaHome Allium, черный, 70 см x 130 см, 2 шт.

16,50 € / шт.
28,29 / шт.
Только онлайн