
Foto: freepik.com/galitskaya
Krāšņās hortenzijas sajūsmina gan dārzā, gan puķu pušķī. Daudzveidīgas, dažādos toņos tās zied ilgi un bagātīgi, nereti kļūstot par dārzu, parku un apstādījumu skaistāko rotu. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kādas ir daudzveidīgās hortenzijas šķirnes un kā tās pareizi kopt.
Skaistule no Āzijas
Hortenziju dzimtene ir Āzija, tās vēsturiski augušas arī Amerikā, taču Eiropā nonākušas vien 18. gadsimtā. Dažādas hortenzijas šķirnes īpaši iecienītas Japānā, Ķīnā un Korejā – tieši Āzijā to daudzveidība ir vislielākā.
Šo augu latīniskais nosaukums ‘Hydrangea’ nozīmē ‘ūdens trauks’, jo tieši to atgādina hortenziju sēklas. Taču tā ir arī atsauce uz hortenziju paaugstināto prasīgumu pret mitruma līmeni – tām tīk regulāra laistīšana.
Hortenzijām ir divu veidu ziedi – tā saucamie sterilie (tās ir lielās ziedlapiņu kopas) un auglīgie, kas izskatās pavisam citādi, veidojot smalku skariņu pušķīšus. Dažādu sugu hortenzijām tie mēdz būt sakārtoti dažādi, piemēram, lielākoties sterilie ziedi – lielās, leknās kopas – vai arī abu izkārtojums, piemēram, smalkie, fertilie ziediņi viducī un ap tiem lielie sterilie ziedi. Taču krāšņajiem augiem ir vēl kāds pārsteigums – atsevišķu sugu hortenzijām ziedi uz rudens pusi maina krāsu, ļaujot dārzam uzplaukt jaunos toņos.

Foto: freepik.com
Dažādās hortenzijas – šķirnes un veidi
Hortenzijas, kas aug Latvijā, parasti ir dažāda lieluma krūmi. Visbiežāk pie mums sastopamas šādas hortenziju sugas:
- Kokveida hortenzija (Hydrangea arborescens);
- Skarainā hortenzija (Hydrangea paniculata);
- Liellapu hortenzija (Hydrangea macrophylla);
- Robainā hortenzija (Hydrangea serrata), dēvēta arī par zāģzoblapu hortenziju.
Kokveida hortenzija zied no jūnija līdz septembrim. Populārākās hortenzijas šķirnes ir ar baltiem vai krēmkrāsas ziediem. Šai hortenziju sugai ziedi veidojas uz jaunajiem (šī gada) dzinumiem, tāpēc tās labi pārziemo. Neslimo, necieš no kukaiņu bojājumiem, tāpēc patiks tiem, kam nav laika aprūpēt kaprīzus augus. Mīnuss – mēdz “izplesties” un ieņemt palielu vietu, jo dzen sānu dzinumus no sakņu atvasēm.
Skarainā hortenzija mēdz būt dažāda lieluma – no metra līdz pat pusotram vai trim metriem. Ziedkopām konusa forma, tie veidojas uz šī gada (jaunajiem) dzinumiem, tātad arī šī suga ir laba pārziemotāja. Zied no jūlija līdz rudens salnām. Dažādas šīs hortenzijas šķirnes priecē ar dažādu krāsu ziediem – ir gan eleganti iezaļgani, gan skaisti rozīgi – līdz pat tumši sarkanam. Šīm hortenzijām var labi veidot formu, taču tas jādara, kamēr augs vēl jauns.
Liellapu hortenzija, dēvēta arī par franču hortenziju, ir kaprīzāka ziemošanas ziņā, jo veido ziedus uz divgadīgiem dzinumiem, kam mūsu ziema par skarbu. Risinājums – audzēt podā, lai pārziemo pagrabā. Pluss – šīs hortenzijas šķirnes piedāvā lielu dažādību un krāsu izvēli, plašāku nekā citām sugām. Šīs sugas hortenzijām ziedi var mainīt krāsu – to ietekmē gan šķirne, gan augsnes skābums. Ziedu toņi var būt rozā, violeti vai zili. Skābāka augsne veicinās rozā toni, savukārt kaļķaināka – zilāku.
Robainā hortenzija arī veido ziedus uz divgadīgiem dzinumiem, taču pārziemo mazliet labāk nekā liellapu kolēģe – ja vien dārzs nav gluži Vidzemes augstienē, iespējams, pietiks ar piesegšanu. Tiem krūmiem, kas vēl mazi, zarus pieliec un piestiprina pie zemes, apber ar sausām lapām, sedz ar egļu zariem un agroplēvi. Arī robainās hortenzijas ziedi piedzīvo krāsu metamorfozes. Savukārt to lapas rudenī iekrāsojas sarkanā krāsā.
Retāk audzēti hortenziju veidi Latvijā ir liānveidīgās vīteņhortenzijas, aslapu hortenzijas un ozollapu hortenzijas.

Foto: freepik.com/KamranAydinov
Kas jāņem vērā, izraugoties vietu hortenzijai
Hortenzijas ir palieli krāšņumaugi – lai tās ilgi un bagātīgi ziedētu, jāparūpējas par piemērotiem augšanas apstākļiem:
- Vietas izvēle – hortenzijas labi augs saulainā (bet ne sausā un karstā) vai daļēji noēnotā vietā, bet ne pilnīgā ēnā. Kokveida, liellapu un robainajām hortenzijām patiks pusēna – tās nevajadzētu stādīt karstākajā dārza vietā. Skarainajām hortenzijām vajag vairāk saules – vismaz piecas stundas dienā.
- Augsne – hortenzijām patiks auglīga, pietiekami skāba augsne. To var pielāgot, izmantojot skābu kūdru, var arī izmantot substrātu, kas paredzēts krūmmellenēm vai rododendriem. Pirms stādīšanas augsne krietni jāielabo ar kūtsmēsliem, kas labi sadalījušies, vai ar bagātīgu kompostu. Hortenzijas, īpaši skarainās un kokveida, ieteicams mulčēt – tas ļaus augsnei labāk saglabāt mitrumu, turklāt neaugs nezāles.
Kā rūpēties par hortenziju, lai tā bagātīgi ziedētu
Kad vieta izraudzīta, augsne sagatavota un hortenzija iestādīta, jāatceras par šī elegantā krāšņumauga kopšanu – laistīšanu, mēslošanu, kā arī formas veidošanu. Lūk, svarīgākās lietas, kas jāzina par hortenziju kopšanu:
- Laistīšana – hortenzijām patīk regulāra laistīšana, taču augsnei jābūt mitrai, nevis slapjai, tāpēc jāuzmanās no pārlaistīšanas. Karstā, saulainā laikā jārūpējas par papildu laistīšanu. Vairāk vajadzēs laistīt liellapu un kokveida hortenzijas; to lielās lapas ātri vīst karstā saulē. Ja ir bijušas spēcīgas lietavas vai augsne ir slikti drenēta, hortenzijas var ciest no sakņu puves. Īpaši sensitīva pret pārāk lielu mitrumu ir ozollapu hortenzija.
- Mēslošana – hortenzijas šai ziņā ir ļoti prasīgas, jo palielais, dāsni ziedošais augs patērē daudz enerģijas, kas jākompensē. Mēslojums hortenzijām jānodrošina regulāri, visas sezonas garumā. Ideālā variantā šos augus vajadzētu mēslot trīs reizes: agri pavasarī, dzinumu augšanas periodā un ziedēšanas laikā. Hortenzijām nepieciešams īpašs kompleksais mēslojums, kas satur visas ziedēšanai nepieciešamās vielas.
- Apgriešana un formas veidošana – tām hortenziju sugām, kam ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem (pie tām pieder robainā un liellapu hortenzija, kā arī mazāk izplatītās ozollapu un aslapu hortenzijas), pēc ziedēšanas vēlams izgriezt noziedējušos ziedus, kā arī paretināt sīkos, nevajadzīgos zarus. Savukārt kokveida un skarainās hortenzijas šķirnes, kam ziedi veidojas uz jaunajiem dzinumiem, ieteicams apgriezt pavasarī. Tā kā lielās hortenziju ziedu pikas izskatās visai glīti arī pēc noziedēšanās, virknei sugu tās mēdz atstāt pa ziemu nenogrieztas.

Foto: freepik.com/jul14ka
Hortenzijas dārzā – krāšņums visas vasaras garumā
Pareizi aprūpētas – regulāri laistītas, pareizā augsnē stādītas, gana mēslotas – hortenzijas priecē ilgi, līdz pat pirmajām salnām. Izraugoties kādu no daudzajām šķirnēm, ieteicams ņemt vērā krūma izmēru, kas var būt arī visai prāvs, un tieksmi izplesties, kas piemīt atsevišķām hortenzijām. Tās, kas nepārziemo un tiek audzētas podos, regulāri jāpārstāda: jaunākas katru gadu, vecākas – ik pēc pāris gadiem atbilstoši krūma lielumam.
Īsi raksturojot hortenziju kopšanas galvenās iezīmes – viss ir labs, kas ar mēru: tās vajag laistīt regulāri, bet ne pārlaistīt, lai neveicinātu puvi vai sēnīšu slimību attīstību. Tāpat arī ar mēslošanu – pārmēslotas hortenzijas mēdz liekties un gāzties uz visām pusēm, jo atsevišķu sugu tievie kāti nespēj noturēt ziedkopas smagumu. Stumbrus tādā gadījumā palīdzēs nostiprināt kalcija nitrāts. Noderēs arī ap krūmu uzlikta atbalstoša sētiņa.
Ievērojot galvenos pamatprincipus un nodrošinot skaisto augu ar visu, kas tam nepieciešams, hortenzijas var kļūt par brīnišķīgu papildinājumu pat viselegantākajiem dārziem, parkiem un apstādījumiem. Hortenzijas šķirnes īpaši efektīgi izskatās grupās, ziedēšanas laikā veidojot ziedu kupenas, ko nav iespējams nepamanīt un neapbrīnot. Variējot hortenziju krāsas un izmērus, var iegūt patiesi izcilu dārza rotu.