Foto: Freepik.com/pressfoto
Regulāra datoru apkope palīdz izvairīties no vīrusiem, kā arī uzlabo datora veiktspēju un pagarina datora kalpošanas ilgumu. Datora tīrīšana no putekļiem novērsīs pārkāršanas risku, savukārt programmatūras atjaunināšana būtiski paātrinās datora darbību. Profesionāla datoru apkope mēdz izmaksāt prāvas naudas summas, tāpēc esam sagatavojuši viegli saprotamu ceļvedi, kas palīdzēs veikt datora apkopi mājas apstākļos. Turpini lasīt tālāk un uzzini, kā veikt datoru apkopi!
Kāpēc datoru apkope ir tik svarīga?
Eksperti iesaka veikt datoru apkopi ik pa 3–6 mēnešiem, lai dators turpinātu strādāt bez problēmām. Notīrīt vai samainīt nestrādājošas datora komponentes ir nozīmīga daļa no datora apkopes, tomēr ne mazāk svarīgi ir regulāri rūpēties par datora drošību, programmatūru, kā arī veiktspēju. Tāpēc tālāk rakstā aplūkosim, kādas tieši darbības ir jāveic, lai uzturētu gan datora komponentes, gan programmatūru darba kārtībā.
Datora programmatūras apkope
Foto: Unsplash.com/impelling
- Operētājsistēmas un programmatūras atjaunināšana. Regulāri veicot operētājsistēmas un uz datora uzinstalētās programmatūras atjaunināšanu, būtiski samazināsi datora drošības riskus. Novecojusi datora programmatūra var radīt drošības riskus, kā arī palēnināt datora darbības ātrumu. Ja izmantosi jaunāko operētājsistēmu un atjaunināsi programmas, tad dators ieslēgsies ātrāk, kā arī būs mazāka iespēja sastapties ar programmatūras kļūmēm. Turklāt jaunākā programmatūra uzlabos datora funkcionalitāti, uzlabojot produktivitāti un ieviešot jaunas funkcijas.
- Datora skenēšana ar antivīrusa programmu. Uz datora noteikti vajadzētu būt uzstādītai antivīrusa programmai, kas pasargās datoru no vīrusiem un citas ļaunprogrammatūras. Eksperti norāda, ka katru mēnesi vajadzētu veikt pilnīgu sistēmas skenēšanu. Lai gan Windows operētājsistēmā ir iebūvēta antivīrusa programma, papildus drošībai iesakām uzstādīt citu izstrādātāju veidotās antivīrusa programmas, piemēram, McAfee, Bitdefender, Avast u.c.
- Datora attīrīšana no nevajadzīgām programmām un failiem. Ja dators sāk palikt lēns, tad ir pienācis laiks atbrīvot cieto disku no nevajadzīgām programmām un datiem. Atbrīvošanās no nevajadzīgiem datiem un programmām uzlabos datora ieslēgšanās laiku un datora veiktspēju, kā arī atbrīvos brīvu vietu cietajā diskā. Iesakām arī regulāri izdzēst interneta pārlūka kešatmiņu (cache), lai interneta sērfošana būtu ātrāka.
- Cietā diska defragmentācija. Cietā diska fragmentācija ir normāla datora izmantošanas blakusparādība, kas izraisa to, ka faili ir “izmētāti” pa cieto disku. Tas nozīmē to, ka fragmentācijas ietekmē cietais disks paliek lēnāks un ātrāk nodilst. Tāpēc ir nepieciešams veikt cieto disku defragmentāciju, kas ir iebūvēta Windows operētājsistēmā – šī darbība būtiski uzlabos cietā diska ātrumu, kā arī palielinās kalpošanaslaiku.
Datora komponenšu apkope
Foto: Unsplash.com/jeshoots
- Datora korpusa tīrīšana no ārpuses un iekšpuses. Datora iekšpuse diezgan ātri paliek putekļaina, kas var radīt pārkaršanas risku, tāpēc IT profesionāļi iesaka rūpīgi notīrīt datora komponentes reizi trīs mēnešos. Regulāra datoru apkope, tostarp putekļu tīrīšana, pasargās datora komponentes no bojājumiem. Datora tīrīšanai var izmantot putekļsūcēju un mikrošķiedras lupatiņu, savukārt grūti pieejamām vietām noderēs saspiestais gaiss. Neaizmirsti arī notīrīt datoru no ārpuses.
- Vaļīgu savienojumu nostiprināšana. Iesakām pārbaudīt, vai visas datora komponentes ir stingri nostiprinātas savā vietā. Vaļīgi savienojumi var neatgriezeniski bojāt datora komponentes, kā arī izraisīt drošības riskus.
- Nestrādājošu datora komponenšu nomaiņa. Ja kāda datora komponente vairs nepilda savus uzdevumus, tas nenozīmē to, ka uzreiz jāpērk jauns dators. Iesakām savlaicīgi sekot līdzi, vai visas datora komponentes ir darba kārtībā, un samainīt tās, kuras ir bojātas. Datora ventilatori mēdz bieži pārstāt strādāt, tāpēc ir svarīgi sekot līdzi to darbībai, lai dators nepākarstu.
- Jaunu komponenšu iegāde. Stacionārie datori sniedz lielas iespējas “uzlabot” datoru, iegādājoties jaunu cieto disku, RAM vai video karti. Ja dators vairs nespēj tikt galā ar dotajiem uzdevumiem, tad iesakām apsvērt iegādāties modernākas komponentes.
Datora drošības uzturēšana
- Datu dublēšana. Pilnvērtīga datoru apkope neiztiks bez datu dublēšanas, jo datu dublēšana mākonī vai ārējā cietajā diskā saglabās tavus datus, pat ja notiks negadījums ar datora cieto disku. Datu zudumu var izraisīt komponenšu kļūme, programmatūras problēmas, vīrusi un citi iemesli, tāpēc ir svarīgi veikt datu dublēšanu, lai vienmēr būtu iespējams atgūt pazaudētos datus.
- Ugunsmūra jeb firewall uzstādīšana. Iesakām uz datora uzstādīt ugunsmūri, kas aizsargās datoru un tavus datus no ļaunprātīgiem piekļuves mēģinājumiem caur internetu. Ugunsmūris padara interneta izmantošanu daudz drošāku, aizsargājot tavu datoru no vīrusiem un hakeriem.
- Uzlabo bezvadu interneta drošības līmeni. Ir svarīgi, lai bezvadu interneta savienojums ir drošs, citādāk tavs rūteris un dators būs pakļauts drošības riskiem. Iesakām rūterim uzstādīt augsta līmeņa šifrēšanas sistēmu, piemēram, WPA2. Noteikti vajadzētu samainīt ražotāja iestatīto rūtera paroli uz drošāku, kā arī regulāri veikt rūtera sistēmas atjaunināšanu.
- Izveido drošas paroles. Iesakām izmantot drošas paroles – droša parole ir tāda, kuru neviens cits nevarētu vienkārši uzminēt. Eksperti norāda, ka droša parole ir vismaz 10 zīmes gara un tā iekļauj ciparus, lielos un mazos burtus, kā arī speciālās rakstzīmes. Svarīgi ir neizmantot vienu un to pašu paroli vairākās mājaslapās – ja parole tiks nopludināta, tad to varēs izmantot, lai piekļūtu taviem kontiem vairākās vietnēs.
Datora veiktspējas uzlabošana
- Sistēmas resursu monitorēšana. Datoru apkope iekļauj arī veiktspējas uzlabošanu, kuru var panākt, monitorējot sistēmas resursus ar Task manager palīdzību. Ar šī rīka palīdzību būs iespējams pārliecināties, vai dators strādā optimāli, kā arī tas palīdzēs identificēt programmas, kas patērē daudz sistēmas resursus.
- Koriģē sistēmas iestatījumus. Windows un macOS piedāvā vairākus rīkus, kas ļauj uzlabot datora veiktspēju. Iesakām noņemt starta programmas, kuras nav nepieciešamas, lai uzlabotu datora ieslēgšanās laiku. Pilnvērtīga datoru apkope nozīmē arī regulāru draiveru atjaunināšu, lai datoru komponentes varētu veiksmīgi komunicēt ar operētājsistēmu. Turklāt baterijas un jaudas iestatījumi sniegs iespēju pārliecināties, vai dators strādā ar maksimālo jaudu.
- Traucējummeklēšana un problēmu novēršana. Windows operētājsistēma piedāvā plašu klāstu ar traucējummeklēšanas rīkiem, kas palīdzēs atrast un novērst problēmas ar interneta savienojumu, audio atskaņošanu, printēšanu utt.
Foto: Freepik.com/freepik
Pilnvērtīga datora apkope sevī iekļauj datora tīrīšanu, programmatūras atjaunināšanu, datu drošības nodrošināšanu un sistēmas iestatījumu pielāgošanu. Bieža datoru apkope pasargās tavu datoru no vīrusiem, kā arī padarīs tavu datoru ievērojami ātrāku un nodrošinās to, ka datora komponentes kalpos ilgu laiku. Tas nozīmē to, ka pareiza datoru apkope aiztaupīs liekas galvassāpes un ietaupīs tavu naudu.
Ja drīzumā plāno veikt datora apkopi, tad iesakām ieskatīties Ksenukai piedāvājumā. Ksenukai.lv interneta veikalā atradīsi plašu klāstu ar datora komponentēm un citiem aksesuāriem, kas noderēs datora apkopei!