Protams, katrās mājās lieti noderēs sildītājs, īpaši ziemā, un nav svarīgi, vai mājās ir pietiekami silti un omulīgi, vai arī nē... Vienmēr par visu ir jāparūpējas laicīgi. Tātad kādu sildītāju ir jāizvēlas, lai tas atmaksājas un strādātu pēc iespējas efektīvāk? Šodien sniegsim dažus svarīgus padomus.
Kādam nolūkam jūs pērkat sildītāju?
Kādam nolūkam jūs pērkat sildītāju?
Šis jautājums, iespējams, jūs sasmīdinās, tā vien šķiet, ka galu galā sildītāja nolūks ir gluži vienkāršs – sildīt! Mēs tomēr šai pieejai nepiekrītam. Pirms iegādāties sildītāju, jums ir jāizdomā, kam tas lielākoties tiks izmantots.
1. Telpu apsildīšana. Sildītāja galvenā funkcija ir telpu apsildīšana. Tas tiek darīts, sildot gaisu vai apkārtējos priekšmetus – tas ir vēl viens jautājums, par ko mēs šodien vēlāk parunāsim.
2. Mitro drēbju žāvēšana. Ziemā tas ir viens no populārākajiem veidiem, kā sildītāji tiek izmantoti, jo trīs kurpju pāri, cepures, cimdi un pat kombinezoni ne vienmēr satilpst uz vannas istabas žāvētāja.
3. Gaisa mitruma novēršana. Mitrās telpās sildītājs tiek izmantots, lai mazinātu gaisa esošo mitrumu, piemēram, gaitenī vai verandā, kur temperatūras ziemā ir sevišķi zemas, un logi no mitruma sāk pārklāties ar krāšņiem sala ornamentiem. Diemžēl šādās telpās veidojas arī pelējums un, lai novērstu visus šos nepatīkamos efektus, ir jāizmanto sildītājs, kas lieliski līdzsvaro laikapstākļus.
4. Lai atdzesētu gaisu? Vai sildītājam reizēm ir jāatdzesē gaiss? Mūsdienīgas tehnoloģijas var izdarīt gandrīz jau visu (uzziniet par Dyson sildītāju ventilatoriem).
Tātad vispirms atbildēsim uz jautājumu, kādam nolūkam jūs pērkat sildītāju?
Sildītāju veidi
Ir divu veidu sildītāji: gaisa sildītāji un priekšmetu sildītāji. Tehnoloģiskie risinājumi sākas ar noteiktiem nosacījumiem, kam ir jāpievērš īpaša uzmanība.
Sildītāji, kas silda lietas, parasti darbojas, izstarojot infrasarkanos starus. Starp citu, cilvēka ķermenis arī izstaro infrasarkanos starus, tāpēc šo apsildes metodi, kā dabisku apsildes avotu, ļoti labi uztver mūsu organismi. Infrasarkanie stari neapsilda gaisu, tie apsilda blakus esošās virsmas – sienas, griestus, grīdas, mēbeles. Ja notiek apsilde ar infrasarkanajiem stariem, nav gaisa konvekcijas, tāpēc nav gaisa plūsmas, kas parasti var veicināt putekļu un kaitīgu mikroorganismu izplatīšanos no grīdas pa visu telpu. Tas ir ļoti efektīvs un cilvēkam draudzīgs apsildes veids.
Ir nepieciešami arī gaisa sildītāji. Jo īpaši, ja tie darbojas efektīvi, un, ja telpas ir mazas. Ja nav būtiskas temperatūras atšķirības, gaisa plūsma nebūs tik izteikta, un tā mums netraucēs.
Sildītāju tehnoloģijas
Pēc savas tehnoloģijas sildītāji ir diezgan atšķirīgi. Pirms izvēlēties, kas būs piemērots tieši jūsu mājai, ir jāiepazīstas vismaz ar pamattehnoloģijām, lai izvēlētos vispiemērotāko.
Ventilators ar sildelementu
Šī sildītāja darbības princips ir ļoti vienkāršs. Elektroenerģija silda sildelementu, un ventilators pūš siltu gaisu noteiktā virzienā. Šis apkures veids ir efektīvs nelielās telpās. Ir jāpiebilst, ka tas izraisa gaisa plūsmu, tāpēc cilvēkiem, kam ir alerģijas, būs apgrūtinoši uzturēties šādās telpās ilglaicīgi.
Šī tehnoloģija ir tikusi nopietni uzlabota, un par to parūpējās Dyson. Tika izgudroti oriģinālā dizaina ventilatori, kas ne tikai apsilda gaisu, bet arī atdzesē to, ja rodas atbilstošā nepieciešamība. Šādi sildītāji nav lēti, bet tie izskatās stilīgi un pat futūristiski.
Kaloriferi
Tas ir sildītājs, kas ir paredzēts lielām telpām. Tas ir pietiekami jaudīgs, un bieži vien aukstajā sezonā celtnieki to izmanto būvniecības un apdares darbu veikšanai. Tie ir līdzīgi ventilatoriem ar sildelementiem, tie ir īpaši izturīgi, kā arī tiem ir papildu drošība. Kaloriferi ir aprīkoti ar aizsargrežģi un rokturi, lai tos būtu ērtāk pārnēsāt. Tos reti kad izmanto mājās, ja vien tas nav pagrabs vai garāža. Starp citu, šīs ierīces nav pakļautas 2 kW jaudas ierobežojumiem, jo tām ir tehniskā aprīkojuma statuss, un tās ir paredzētas profesionāļiem, tāpēc varēsiet atrast pat 30 kW ierīces (protams, par atbilstošu cenu).
Elektriskais radiators
Cilvēku, kas dzimuši pēc 1990. gada, izpratnē radiators vairs nav milzīgs, akordeonam līdzīgs priekšmets, vai kaste ar biezām alvas loksnēm, kas silda gaisu. Patiešām, modernie elektriskie radiatori ir diezgan efektīvi. Tie īpaši labi ir piemēroti mazām telpām. Cilvēkiem, kuriem sausais gaiss ātri kairina ādu un degunu, var rasties problēmas, bet galu galā sildītājs taču ne vienmēr ir ieslēgts ...
Eļļas radiators
Šī ir viena no populārākajām sildītāju tehnoloģijām, ko bieži izmanto mājās. Eļļas radiators darbojas tāpat kā elektriskais, taču, tas ir piepildīts ar īpašu šķidrumu, kas saglabā temperatūru ilgāku laiku pēc izslēgšanas. Tā kā eļļas radiators ir apmēram 10 centimetru plats, tas ir lieliski piemērots mitru apavu, cimdu, zeķu un šaļļu žāvēšanai, ko var novietot starp radiatora sekcijām – lielisks palīgs ziemā. Tas efektīvi sasilda gaisu, bet tam ir arī viens mīnuss – tas ir diezgan masīvs un smags, tāpēc tam apakšā ir riteņi.
Konvektors
Šis sildītājs uzsilda gaisu dabiski – sildelements uzsilda gaisu, kas tiek uzņemts no apakšas (aukstāks gaiss vienmēr ir zemāks), un pēc tā sasildīšanas tiek izlaists augšā. Šādi konvektori parasti nemaksā dārgi, bet tiem ir viens mīnuss – uz tiem nedrīkst neko likt – augšējai atverei vienmēr jābūt atvērtai, jo caur to izplūst uzsildītais gaiss. Ražotāji pat padara šādu konvekcijas radiatoru augšdaļu ieslīpu, tā, lai tur nevarētu nolikt kurpes vai citus priekšmetus, jo tad tie iekritīs, aizdegties un izraisīs ugunsgrēku. Ievērojot drošības prasības, šis sildītājs jums labi kalpos, būs diezgan efektīvs, un ir jāpiebilst, ka tas ir salīdzinoši lēts.
Keramiskie radiatori
Jā, tieši šiem sildītājiem pieder nākotne. Šādi radiatori tiek ražoti ar korpusu ne no metāla, bet no keramikas. Iekšējais apsildes elements izstaro infrasarkanos starus, kas apsilda apkārtējos objektus, nevis gaisu. Keramikas pārklājumam ir lieliskas īpašības – saglabāt un izstarot siltumu ilgāk. Uz tā paša principa darbojas senā flīžu krāsns, tāpēc pret to ir tik patīkami stāvēt ar muguru, kad tikko ienācāt telpā no aukstuma. Šādi sildītāji ir ļoti efektīvi, jo tie izmanto maz enerģijas, salīdzinot ar citiem populāriem elektriskajiem radiatoriem. Līdz šim to cena ir pieturējusies diezgan augsta, taču pat tagad ir novērojama tendence, ka šādi radiatori tiek izmantoti visas mājas apkurei laikā, kad centrālā apkure netiek ieslēgta. Tie ir stilīgi un var tikt piestiprināti pie sienas kā tradicionālie radiatori.
Nebaidieties no lielas jaudas
Izvēloties sildītāju, izšķirošais kritērijs ir ne tikai to tehnoloģija, bet arī jauda. Standarta jaudai, kas ir 2 kW, ir jāpietiek jebkuram nolūkam. Šeit loģika ir vienkārša – jo jaudīgāks ir radiators, jo ātrāk tas sasildīs istabu. Jebkura sildītāja izmantošana mājās ar maziem bērniem ir bīstama, jo maziem ziņkārīgajiem cilvēciņiem var rasties nepārvarama vēlme ielikt rotaļlietas radiatoru dobumos, kas var novest pie lielām problēmām. Tāpēc ir vērts padomāt par lielāku jaudu, jo šādi sildītāji ātri izslēdzas pēc tam, kad sasniegts noteiktā komforta līmenis.
Turklāt, ja gaiss telpās, kur strādājat, tiek sildīts ilglaicīgi, tas var negatīvi ietekmēt veselību, tāpēc apkurei ir jābūt ātrai un efektīvai. Mūsdienās enerģijas patēriņš nav ļoti augsts, jo moderno sildītāju ražotāji dara visu iespējamo, lai padarītu savu iekārtu darbu pēc iespējas efektīvāku, un ražo produkciju saskaņā ar enerģijas taupīšanas principiem.
Izvēloties sildītāju, ir svarīgi aprēķināt, cik ilgā laikā tas atmaksāsies.
Paturiet prātā, ka desmit mājas sildītāji neaizstās apkures sistēmu, neatkarīgi no tā, cik vieda ir to tehnoloģija. Tas ir tikai īslaicīgs siltuma avots.