Foto: Pexels.com/Ksenia Chernaya
Cilvēka dzīvesvieta ir tā iekšējās pasaules atspoguļojums. Mums katram mājās atrodas tikai tās lietas, kas patīk un ir noderīgas. Līdz ar to arī mājokļa interjers ir cieši saistīts ar cilvēka sajūtām, emocijām un pasaules redzējumu. Boho jeb bohēmiskā stila saknes meklējamas jau senā pagātnē. Bohēmijas reģions, kas atradās Centrāleiropā, ir vieta, kuru uzskata par boho stila dzimteni. Unikāls, savdabīgs un eklektisks stils, kas sevī ietver dažādu kultūru un reģionu elementus.
Boho stils interjera dizainā
Boho stils interjera dizainā ietver tikai vienu noteikumu – tam nav noteikumu. Tas ir košs, bet pieļauj arī maigus toņus. Lielākoties tiek izmantoti dabiski materiāli un krāsu paletē atrodami zemes toņi: bēšs, brūns, zaļš, oranžs, balts un citi. Tie tiek papildināti ar košām krāsām. Svarīgs nosacījums ir akcenti telpā, kam vislabāk noder paklāji, spilveni un īpaši dekori.
Boho stila galvenās iezīmes interjera dizainā
Foto: Pexels.com/Andrea Davis
Viena no boho stila iezīmēm ir savstarpēji it kā nesaistītu lietu apvienošana. Ne vienmēr visi priekšmeti mājā šķitīs saskaņoti, taču katram no tiem ir īpaša nozīme un vērtība mājas saimnieka dzīvē. Šis stils galveno uzsvaru liek uz sajūtām un to, kā dzīvesvieta liek justies gan saimniekam, gan ciemiņiem.
Dabisku materiālu un faktūru izmantošana
Boho stils ir dabisks un plūstošs. Tā pamatā ir dabiski materiāli un faktūras ikvienā mājas elementā. Grīdas segumam piemērots būs parkets, lamināts vai koka seguma imitējošs linolejs. Arī mēbeles vēlams izvēlēties dabiska materiāla. Tās ne tikai vizuāli iekļausies boho stilā, bet arī būs ilgmūžīgas un izturīgas.
Tekstilizstrādājumu slāņošana
Kārtu veidošana jeb slāņošana ir boho stilam raksturīgs paņēmiens, kā radīt mājīgu sajūtu ikvienā telpā. Dažādu tekstūru un materiālu tekstilizstrādājumi, kas viens otru papildina, iederēsies gan viesistabā, gan guļamistabā.
Boho stilā iederas arī vairāku kārtu aizkari – gan dienas, gan nakts aizkari. Tie ne tikai aiztur gaismu, bet arī rūpējas par atmosfēras radīšanu telpā. Kā lieliski dekori kalpos raibi un koši spilvenu pārvalki, lakati, segas un paklāji, kas sniegs akcentu kopējai telpai.
Eklektisks mēbeļu un dekoru sajaukums
Foto: Pexels.com/Charlotte May
Atgriežoties pie noteikuma, ka šajā stilā noteikumu nav, arī mēbeļu un dekoru izvēle ir diezgan vienkārša. Derēs jebkura stila mēbeles, kas savstarpēji teorētiski nesader kopā, taču vienoti krāsu toņi un dekori ienes telpā harmoniju. Laba izvēle gan maciņam, gan telpas atdzīvināšanai ir vintage stila mēbeles. Atjauno tās ar jaunu pārvalku vai svaigu krāsojumu, piešķirot tām otro elpu.
Drosmīga un dinamiska krāsu palete
Spilgtas un košas krāsas, kas veido balansu ar maigajiem un bēšajiem toņiem. Boho stils sevī apvieno neapvienojamo – pa pilei no katra krāsu toņa. Visa pamatā ir dabiskie zemes toņi, kurus atsvaidzina koši akcenti. Reizēm boho stils interjerā var radīt nelielu haosa sajūtu, kur visa ir par daudz.
Taču diezgan ātro top skaidrs, ka katrai lietai un vietai šeit ir nozīme. Lai radītu harmoniskāku sajūtu, var izvēlēties 3 pamata krāsas, kuras savstarpēji labi sader kopā. Akcentiem izvēlies košāku toni, bet sienām un lielām mēbelēm – maigāku toni.
Augi un apstādījumi
Dzīvība ir neatņemama boho stila sastāvdaļa. Lai ienestu dzīvību telpā, tam lieti noder augi un apstādījumi. Ja daba apveltījusi ar “zaļajiem pirkstiņiem”, tad nav divreiz jāsaka – mājā vienmēr atradīsies vieta vēl kādam augam.
Taču, ja laika vai zināšanu trūkuma dēļ līdz šim no augiem mēdzi izvairīties, tad zini, ka ir pieejamas alternatīvas – mākslīgie augi, grieztie ziedi un augi, kas neprasa lielas pūles, piemēram, kaktusi.
Uzsvars uz rokām darinātiem un vintage priekšmetiem
Līdzīgi kā mēbeles, arī jebkurš cits vintage elements mājās ienesīs īpašu noskaņu. Boho stils lepojas un lielāko vērtību piešķir pašdarinātiem priekšmetiem – adītiem vai tamborētiem dekoriem, austiem paklājiem, izšūtiem audumiem un pat paša gatavotām mēbelēm. Smelies iedvesmu internetā, lai izgatavotu pats savus dekorus un ikdienā noderīgas lietas.
Boho stila elementi interjera dizainā
Foto: Pexels.com/Tatiana Syrikova
Kādi elementi atbilst boho stilam un ar ko sākt mājvietas iekārtošanu? Atceries nesteigties, jo pārmaiņas sākas arī ar mazumiņu. Apdomā, ko no minētā vari izdarīt jau ar mājās esošajām lietām. Ja vēlies visu paveikt ātrāk, dodies uz vintage veikaliem vai atrodi nepieciešamo internetveikalos.
Mēbeles un izkārtojums
- Ērtas un mierīgas sēdvietas – mīksti dīvāni, pufi un lieli spilveni.
- Eklektisks mēbeļu stilu sajaukums – dažādu materiālu, stilu un tekstūru mēbeles, kas viena otru papildina.
- Uzsvars uz grīdas sēdvietām un zemiem galdiem – boho stils iekļauj sevī ērtu un brīvu ikdienu.
Tekstilizstrādājumi un raksti
- Vairāku kārtu paklāji un grīdas spilveni – košas krāsas un izteiktas tekstūras radīs mājīgu sajūtu.
- Dažādu rakstu sajaukumi – ikat, paisley un cilšu apdrukas uz sienas dekoriem, paklājiem un citiem elementiem.
- Teksturēti audumi – makramē, tamborēti un izšūti tekstilizstrādājumi, adījumi.
Krāsu palete
- Bagātīgas un piezemētas nokrāsas – rūsa, terakota un okers.
- Spilgti dārgakmeņu toņi – dziļi zils, violets, tumši sarkans, tumši zaļš.
- Siltu toņu akcenti – bēšs, krēmkrāsas, piena balts.
Piederumi un dekori
- Globāli un etniski iedvesmoti aksesuāri – marokāņu laternas un indiešu gobelēni.
- Makramē sienas tapsējumi – pašdarināti dekori un izmeklēti sienas elementi piešķir personīgu akcentu.
- Eklektiskas mākslas darbu un personīgo piemiņas lietu kolekcijas – svarīgas lietas jātur vietā, kur tās var redzēt.
Augi un apstādījumi
- Telpaugi – sukulenti, papardes, monstera augs un citi.
- Iekaramie augi – tiem ir vieta ne tikai uz balkona, bet iekaramie augi lieliski iederēsies arī vannas istabā un virtuvē.
- Dabiski elementi – koka dekori, kaltēti ziedi un augi.
Boho stila ieviešana
Foto: Pexels.com/Rachel Claire
Lai ieviestu boho stilu interjerā, nepieciešams pavisam neliels ieguldījums. Pirmkārt, pievērs uzmanību dabiskiem priekšmetiem, maigiem toņiem un košu krāsu akcentiem. Otrkārt, nebaidies no radoša haosa, kas beigās pārtaps vienotā harmonijā.
Iegādājies jaunus vai uzlabo jau esošos priekšmetus un mēbeles, piešķirot tiem savu sajūtu un redzējumu. Treškārt, dekorus darini pats vai iegādājies no mājražotājiem. Boho stils sākas mājas saimnieka sirdī, ienesot dzīvesvietā dabisko un skaisto.