
Attēls: yanalya, Freepik.com
Pareiza iekštelpu temperatūra un gaisa mitrums telpās ļauj justies labāk cilvēkam gan fiziski, gan garīgi. Neatkarīgi no tā, kādi ir laikapstākļi aiz loga, relatīvā mitruma līmenis gaisā var ietekmēt komfortu, kā arī pareizu apkures un gaisa kondicionēšanas iekārtu darbību.
Ideāla mitruma uzturēšanai iekštelpās jābūt katra mājas īpašnieka prioritātei. Kas jāzina par gaisa mitrumu iekštelpās un kā to normalizēt? Uzzini raksta turpinājumā!
Kas ir gaisa mitrums telpās?
Pirms mēs pievērsīsimies mitruma iekštelpās problēmām un risinājumiem, nedaudz apskatīsim pašu pamata informāciju, kas jāzina par gaisa mitrumu.
- Ideāls gaisa mitruma diapazons iekštelpās vasarā ir aptuveni 30–45 %, savukārt, ziemā nedaudz zemāk – zem 40 %.
- Iekštelpu relatīvais mitrums jāuztur zem līmeņa, kurā tas sāk veidot mikrobus ēkā vai uz virsmām. Mitrumam nevajadzētu pastāvīgi pārsniegt 60%, taču īslaicīgi tas būtiskas problēmas nerada.
Gaisa mitrums telpās ir ūdens tvaiku vai mitruma daļiņu daudzums gaisā. Relatīvais mitrums norāda, cik daudz ūdens ir gaisā, salīdzinot ar to, cik daudz tas faktiski var saturēt.
Mitrs gaiss (augsts mitrums) vai sauss gaiss (zems mitrums) var nelabvēlīgi ietekmēt cilvēku labsajūtu, atrodoties mājās, tādējādi izraisot dažādas problēmas.
Sauss VS mitrs gaiss telpās
Pastāv divas galējības – pārlieku sauss vai tieši pretēji, mitrs, gaiss telpā. Neviens no šiem variantiem nav ieteicams, jo atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēku un mājokli. Lielākoties pārāk sauss gaiss veidojas ziemas periodā, savukārt mitruma līmenis būtiski paaugstinās vasarā.

Attēls: pvproductions, Freepik.com
1. Mitrs gaiss
Vasarā iekštelpu gaisa relatīvais mitrums seko ārtelpu mitrumam un parasti svārstās no 50 % līdz 70 %, kas ir augsts rādītājs, un to būtu nepieciešams samazināt.
Dažas pazīmes, kas liecina par pārāk mitru iekštelpu gaisu, ir, piemēram:
- svīšana vai pastiprināta karstuma izjūta pat tad, ja šķietami tam nav pamata, jo gaisa temperatūra nav pārāk augsta;
- nogurums, ko var adīt arī citi faktori, piemēram, gara darba diena, slikts miegs u. c., taču nevar tikt izslēgta arī mitruma ietekme;
- sprogaini mati, kas rodas, atrodoties mitrā telpā;
- miega problēmas, ko izraisa augsts mitruma līmenis, neļaujot pilnvērtīgi izbaudīt atpūtu;
- elpošanas problēmas, zūdot optimālai gaisa kvalitātei;
- astma un alerģijas problēmas, kuras var radīt mitrais gaiss, kas veicinājis alergēnu rašanos.
2. Sauss gaiss
Parasti ziemas laikā iekštelpu gaiss gandrīz vienmēr ir pārāk sauss. Kad temperatūra ievērojami pazeminās zem nulles, relatīvais mitrums var samazināties līdz 20 %. Pareizs iekštelpu relatīvais mitrums ziemas laikā ir no 20 % līdz 40 %, ieteicamais būtu tuvāko otrajam skaitlim, tāpēc situācijās, ja tas ir kritiski zems, jāapsver iespējas, kā gaisu mitrināt.
Augsta iekštelpu temperatūra palielina gaisa sausumu, tāpēc ziemās, kad istabas temperatūra lielākoties ir konstanti augsta, bieži rodas sauss gaiss. Telpas temperatūru ieteicams turēt zem 22 °C, jo tas ļaus palielināt relatīvo mitrumu telpā.
Mitruma rādītājus, kas pārsniedz 45 % ziemā, parasti izraisa cilvēku veiktās darbības, piemēram, ēdiena gatavošana, veļas mašīnas izmantošana un nepareiza ventilācija telpā, kas šo augsto mitrumu spētu pareizi izvadīt no telpas.
Tādā gadījumā mitrums sāk kondensēties pie logiem un citām aukstām virsmām vai pašā sliktākajā gadījumā – ēkas struktūrā. Tas, visticamāk, vēlāk radīs zināmas bažas par veselību.
Kas liecina par sausu gaisu telpā ziemas periodā? Varianti ir dažādi, piemēram:
- sausa gaisa rezultātā mājinieki daudz biežāk pamostas, sajūtot sausa gaisa saaukstēšanās simptomus;
- tiek izjusti tādi simptomi kā sauss kakls un deguns, regulāri apgrūtināta elpošana.

Attēls: cottonbro, Pexels.com
Nepiemērots gaisa mitrums ietekmē mājokli!
Vēl pārāk sauss vai mitrs gaiss rada negatīvu ietekmi arī uz mājokļa stāvokli, ne tikai veselību. Ilgtermiņā var rasties tādas problēmas kā, piemēram:
- Pelējuma un miltrasas veidošanās
Šīs mikroskopiskās sēnītes atrodas cilvēkam visapkārt, bet mitrā mājas daļā tās atrod ideālus apstākļus, lai apmestos uz virsmām, augtu un vairotos. Pelējums parasti veidojas baltu vai pelēku plankumu formā uz tādām virsmām kā dušas aizkari, palodzes vai flīzes, savukārt, tāds pelējums, kas ir melnā vai tumši zaļā krāsā, var iekļūt dziļāk – būvmateriālos, apdares materiālos, radot apdraudējumu cilvēka veselībai un materiālu kalpošanas ilgumam.
- Krāsojuma un tapešu bojājumi
Mājas sienas ir galvenā kondensāta uzkrāšanās vieta, ja netiek pietiekami kontrolēts mitrums. Šis faktors ir īpaši aktuāls attiecībā uz ārsienām, jo tur silts, mitrs gaiss saskaras ar vēsāku virsmu.
Plēkšņaina krāsas atdalīšanās vai tapešu atlīmēšanās ir tās pazīmes, kas liecina par pārmērīgu mitrumu telpā. Šādos gadījumos ir svarīgi ne tikai nokrāsot sienas vair atkārtoti pārlīmēt tapetes, bet gan samazināt mitruma līmeni, jo pats no sevis tas nepazudīs.
- Mēbeļu un grīdu pūšana
Pārmērīgs mitrums mājās var sabojāt koksni, radot traipus un izaugumus vai izraisot tās sabrukšanu. Ja mēbeles novieto tuvu ārsienām, pastāv lielāks risks, ka mitrums būs augstāks. Mitruma problēmai turpinoties ilgu laiku, tā var neatgriezeniski bojāt cietkoksnes grīdas, logu rāmjus un citas koka detaļas.
Nepiemērots gaisa mitrums būtiski ietekmē veselību!
Lai cik nepatīkami būtu piedzīvot materiālus zaudējumus un bojājumus mitruma vai sausa gaisa rezultātā – vēl nepatīkamāk ir saprast, ka tas veicinājis veselības problēmu rašanos. Kādas negatīvas sektas uz cilvēka veselību atstāj neoptimāls gaisa mitrums – ja tas ir pārāk augsts vai zems?

Attēls: Max Vakhtbovych, Pexels.com
1. Dehidratācija
Lai cik pretrunīgi tas varētu šķist, pārāk daudz vai maz mitruma gaisā var traucēt ķermeņa dabiskos dzesēšanas mehānismus un likt kļūt Tev dehidrētam. Ja gaisa relatīvais mitrums ir augsts, tas liek gaisa temperatūrai justies daudz augstākai nekā tā ir patiesībā, kā rezultātā ķermenim intensīvāk jāstrādā, lai atdzesētu Tevi, saglabājot ideālu ķermeņa temperatūru.
Kad relatīvais gaisa mitrums ir augsts, sviedri neiztvaiko, bet tas neliedz ķermenim tos ražot. Galu galā šis ūdens, sāls un minerālvielu zudums organismā var likt cīnīties organismam pašam ar sevi, lai uzturētu normālas ķermeņa funkcijas.
2. Hronisks ādas un rīkles kairinājums, kā arī dermatīts un ekzēma
Ja mitruma līmenis ir ārkārtīgi zems, Tu izelpas laikā zaudē vairāk ūdens tvaiku caur elpceļiem un ādas porām. Tas var izraisīt hronisku sausu ādu, sasprēgājušas lūpas un niezošu degunu. Atkārtoti berzējot degunu vai norijot, lai atbrīvotos no šīs sajūtas, tiek izraisīts vēl lielāks kairinājums un iekaisums.
Ekzēmu un citas dermatīta formas bieži saasina temperatūras un mitruma izmaiņas. Kad sviedri paliek uz ādas paaugstināta mitruma apstākļos, tas var izraisīt karstuma izsitumus – niezošu, neērtu ādas kairinājumu, kas var rasties, aizsprostojot sviedru dziedzerus. Īpaši zema mitruma apstākļi var arī pasliktināt ādas kairinājumu – bieži vien ekzēma ziemā kļūst iekaisusi.
3. Astma
Cilvēkiem ar astmu mitruma līmenis var ietekmēt simptomu biežumu un smagumu. Pelējuma un putekļu ērces plaukst vidē ar augstu mitruma līmeni, tāpēc paaugstināts mitruma līmenis iekštelpās var palielināt kairinošo vielu daudzumu gaisā. Turklāt augsts mitrums kopā ar augstu temperatūru var apgrūtināt elpošanu, izraisīt klepu un elpceļu sašaurināšanos cilvēkiem ar vielu astmu.
4. Alerģijai līdzīgi simptomi
Augsts mitrums var palielināt gļotu daudzumu degunā un kaklā, izraisot šķaudīšanu, iesnas un deguna tecēšanu. Lai gan šie simptomi var justies kā alerģiska reakcija, tā patiesībā var būt nealerģiska rinīta forma – hroniski alerģiski simptomi, ko izraisa izmaiņas iekštelpās, laika apstākļi, medikamenti vai uzņemtā pārtika.

Attēls: diana.grytsku, Freepik.com
3 veidi, kā normalizēt gaisa mitrumu telpās
Lai izvairītos no pārāk augsta vai zema gaisa mitruma telpā, ir svarīgi kontrolēt izmaiņas un tās novērst uzreiz. Vairāki veidi, kā efektīvi normalizēt gaisa mitrumu, ir:
- Veļas žāvēšana ārā. Lai izvairītos no mitruma, ieteicams mainīt dažādus paradumus, piemēram, veidu, kā tiek žāvēta veļa. Siltā laika periodā to vari žāvēt uz balkona vai pagalmā. Mūsdienu sadzīves tehnika ir funkcionālāka, kā rezultātā veļas žāvēšanu ārā vari aizstāt ar veļas žāvētāja izmantošanu, kas arī aiztaupīs mitruma rašanos un palīdzēs ātri, vienkārši izžāvēt apģērbu.
- Telpas ventilācija. Būtiski, ka ikdienā nodrošini efektīvu gaisa cirkulāciju, kas ļaus nostabilizēt mitrumu telpā. Regulāri vēdini telpu, pārbaudi, cik efektīva ir ventilācijas sistēma un, ja nepieciešams, veic uzlabojumus tās pilnveidošanai.
- Gaisa mitrinātājs. Viens no efektīvākajiem veidiem, kā gaisu mitrināt sausā laikā, ir ar tam paredzētu ierīču palīdzību. Tās nodrošinās mitruma rašanos arī tad, kad Tu būsi darbā vai atpūtā ārpus mājas.
Kā izvēlēties gaisa mitrinātāju?
Vai Tavās mājās, piemēram, putekļu sūcējs, ienāca tāpat vien? Protams, nē – pirms jebkuras ierīces iegādes jāapsver visi iespējamie varianti un jāizvēlas savām vēlmēm atbilstošākais.
5 galvenie aspekti, kam pievērst uzmanību, ir:
- Darbības mērķis. Atkarībā no tā, kādu funkciju vēlies, lai ierīce veic, jāpievērš uzmanība tās specifikai. Ir pieejami gan gaisa mitrinātāji, kas palielinās mitruma līmeni telpā, gan sausinātāji, kas to samazinās.
- Jauda. Šis faktors norāda to, kāds elektroenerģijas daudzums tiks patērēts ierīces izmantošanas laikā. Tas svārstās no 2 kW līdz pat 400 kW.
- Trokšņu līmenis. Lai netraucētu atpūtu, būtisks ir arī ierīces darbības skaļums. Īpaši svarīgi tas ir bērnistabās un guļamistabās, lai ļautu nodrošināt augstu miega kvalitāti pat tad, ja ierīce darbojas. Ierīču trokšņu līmenis svārstās no 1 dB, kas ir raksturīgi teju absolūtam klusumam, līdz par 57 dB, ko var salīdzināt ar sarunām restorānā vai fona mūziku.
- Platība. Lai nodrošinātu, ka ierīce efektīvi spēj nodrošināt optimālu mitruma līmeni, jāizvēlas tāda, kuras darbībai paredzētā telpas platība ir atbilstoša. Ir pieejamas ierīces, kas spēj efektīvi nodrošināt mitrināšanu telpās, kuru lielums ir līdz pat 80 m2.
- Papildu funkcionalitāte. Piedāvājumā esošie modeļi atšķiras ne tikai ar krāsu vai izmēru, bet arī tehnisko aprīkojumu. Veiktspējīgākas ierīces var būt aprīkotas ar tādu papildfunkciju kā jonizācija, kas nozīmē, ka telpa tiek attīrīta no piemaisījumiem gaisā un statiskās elektrības.
Gaisa mitrums telpās ir nozīmīgs, tāpēc neaizmirsti to pārbaudīt arī savās mājās! Tas veicina gan Tavu un ģimenes labsajūtu, gan veselību.
Vai Tev šis raksts noderēja? Dalies ar to, lai arī draugi uzzina par gaisa mitruma būtisko nozīmi!