Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kā izvēlēties boileri dzīvoklim, mājai vai vasarnīcai ?

Foto: Freepik.com/senivpetro
 
Šajā rakstā jūs atradīsiet izsmeļošu informāciju par karstā ūdens sildītājiem jeb boileriem – kādi ir izplatītākie boileru tipi, to plusi un mīnusi, enerģijas patēriņš, kā izvēlēties boileri, kas ir vispiemērotākais jūsu ģimenes vajadzībām, un ieteikumi tā uzstādīšanai. Lasiet tālāk un uzziniet!
 

Kad ir nepieciešams savs ūdens sildītājs?

 
Nepieciešamība uzstādīt ūdens sildītāju parasti rodas telpās, kur nav centralizētās karstā ūdens padeves vai arī tās darbībā ir pārtraukumi – privātmājās, lauku mājās, vasarnīcās vai jebkur citur. Piemēram, daudzās senāk būvētās mājās karstais ūdens krānā ir pieejams tikai apkures sezonas laikā, un šādos gadījumos karstā ūdens boileris ir ļoti labs risinājums.
Mūsdienās ir pieejams ļoti plašs ūdens sildītāju piedāvājums. Katrs no tiem ir piemērots dažādām situācijām, mērķiem, lietotāju skaitam un citām niansēm.
 

Nelielam ūdens patēriņam – caurplūdes sildītāji un jaucējkrāni

Foto: Unsplash.com/CookerKing
 
Ja jūsu plānotais karstā ūdens patēriņš ir neliels, piemēram, lai vasarnīcā nomazgātu traukus vai veiktu elementāras higiēnas procedūras, šo vajadzību pilnībā spēs apmierināt caurplūdes sildītāji. 
 
Šo sildītāju darbības princips ir sekojošs – ūdens uzsilst, plūstot caur ar elektrības palīdzību uzsildītu spirāli.
 
Caurplūdes sildītāju priekšrocības:
  • neaizņem daudz vietas;
  • samērā vienkārša uzstādīšana un apkope;
  • atšķirībā no boileriem, ūdens sasilst uzreiz, tiklīdz ierīce tiek iedarbināta.
Ja izvēlaties caurplūdes ūdens sildītāju, jums jārēķinās, ka:
  • tie vidēji spēj uzsildīt 5 līdz 15 litrus ūdens;
  • atkarībā no modeļa, ūdens uzsils līdz 60 – 75 grādiem;
  • būs salīdzinoši augsts elektrības patēriņš, toties tā tiks tērēta tikai brīžos, kad ierīce reāli tiek izmantota, nevis lai uzturētu konstantu ūdens temperatūru rezervuārā.
Pēc līdzīga principa darbojas arī jaucējkrāni ar iebūvētu sildītāju. Arī tie ir piemēroti vietām, kur neliels siltā ūdens daudzums nepieciešams epizodiski – garāžai, dārzam, vasarnīcai, kempingam, pagrabam, lauka virtuvei. Jaucējkrāni ir nelielas, ērtas tieši pie ūdens krāna uzstādāmas ierīces. To cenas ir patīkami zemas un ekspluatācija – ekonomiska.
 

Elektriskie ūdens boileri – populārā pircēju izvēle

 
Viena no biežāk izplatītajiem sildītāju risinājumiem dzīvokļiem un mājām ir elektriskie karstā ūdens boileri. Pārdomāti izvēloties boilera tilpumu un modeli, šī ierīce spēj nodrošināt visas ģimenes karstā ūdens vajadzības, ieskaitot dušu, vannu, trauku mazgāšanu un citas.
 
Foto: Freepik.com/upklyak
 
Elektriskie ūdens boileri ir ar izolācijas materiālu klātas ūdens tvertnes, kurās ievietots sildelements. Tie darbojas līdzīgi termosa principam – kad ūdens sasniedzis noteiktu temperatūru, sildīšanu pārtrauc, bet, kad tas līdz noteiktam līmenim atdzisis, atkal uzsilda. Vēlamo ūdens temperatūru iestata ar termoregulatoru. Atsevišķi elektrisko boileru modeļi ir aprīkoti ar displeju, kas ļauj precīzāk kontrolēt ūdens temperatūru un sildīšanas laiku.
 
Vietās, kur sezonāli ir pieejama arī centrālā apkure, lietderīgi būtu uzstādīt kombinētā tipa ūdens boileri. Šāds boileris tērēs elektrību ūdens sildīšanai tikai tad, kad apkure nebūs ieslēgta.
Domājot par to, kā izvēlēties boileri, neaizmirstiet par mūsdienās ļoti aktuālo enerģijas taupīšanas aspektu. Šim nolūkam kalpo arī smart funkcija, kas pieejama jaunākās paaudzes boileriem. Tas nozīmē, ka uzsākot boilera lietošanu, aptuveni pirmās divas nedēļas smart funkcija analizē jūsu karstā ūdens lietošanas paradumus – cik daudz, kādā temperatūrā un kādos laikos ūdens visvairāk tiek patērēts, un izveido ūdens atbilstošu sildīšanas režīmu. “Gudrais” boileris arī atvieglos jūsu ikdienas gaitas un ļaus reaģēt uz neparedzētām plānu izmaiņām, jo ūdens temperatūru tam iespējams regulēt arī attālināti, ar interneta aplikāciju starpniecību.
 
Enerģijas taupīšanas nolūkos ir izveidoti arī jaunākās paaudzes boileri ar divām ūdens tvertnēm – no sākuma tas uzsilda vienu tvertni, un tikai tad pēc vajadzības sāk sildīt arī otru.
 
Elektrisko ūdens boileru plusi:
  • spēj nodrošināt visas ģimenes vajadzības;
  • pareizi izvēlēts tilpums ļauj optimāli sabalansēt vajadzību pēc karstā ūdens ar sildīšanai patērēto enerģiju;
  • jaunākajiem modeļiem pieejama smart funkcija papildus ērtībām un ekonomiskumam.
Izvēloties elektrisko boileri, jāņem vērā, ka tam ir:
  • samērā ilgs ūdens uzsišanas laiks – atkarībā no tilpuma, no 30 minūtēm līdz pat 6 stundām;
  • samērā sarežģīta uzstādīšana un nepieciešams laicīgi ieplānot vietu pievadcaurulēm;
  •  lielāko tilpumu boileri aizņem salīdzinoši daudz vietas.
Agrākos gados pie boileru trūkumiem tiks minēts arī tas, ka tie ar laiku mēdz rūsēt. Mūsdienās šīs problēma pamatā ir atrisināta, izmantojot nerūsošo tēraudu un citas pretkorozijas tehnoloģijas.
 

Kā izvēlēties boileri pareizajā tilpumā

 
Kad esat izlēmuši iegādāties ūdens boileri, nākamais būtiskākais jautājums ir – kāda tilpuma boileris būs nepieciešams. Kā zināms – jo lielāks boileris, jo vairāk elektrības tas patērēs. Tāpat jāņem vērā, ka lielāka tilpuma boilerim būs nepieciešams ilgāks ūdens uzsilšanas laiks.
 
Kā atrast to optimālo balansu, lai nesāktos ģimenes konflikti par to, ka visiem nav pieticis siltā ūdens rīta vai vakara dušai, un no otras puses – lai jūs nepārmaksātu par ūdens sildīšanu vairāk, kā reāli nepieciešams?
 
Tālāk rakstā sniegsim dažus vienkāršus ieteikumus, kā izvēlēties boileri ar jūsu vajadzībām visatbilstošāko tilpumu.
Foto: Unsplash.com/FrancescaTosolini
 
Tirdzniecībā ir pieejami elektriskie ūdens boileri sākot ar piecu, un līdz pat 300 litru ietilpību.
 
Paši mazākie modeļi, līdz 30-40 litriem būs vairāk piemēroti izlietnēm, roku un trauku mazgāšanai, bet, lai bez raizēm nomazgātos dušā – īsti ne. Šāda tilpuma boileris būs piemērots arī uzstādīšanai virtuvē.
 
Viena cilvēka mājsaimniecībai, ar nosacījumu, ka viņš ar karsto ūdeni rīkojas samērā apdomīgi, varētu pietikt ar 50 līdz 80 litriem.
Diviem vai trim prātīgiem cilvēkiem optimāli derētu boileris 80 līdz 120 litru tilpumā.
 
Ja cilvēku ir vairāk, vai arī – ja kaut viens no viņiem ir iecienījis vannas baudīšanas priekus, būtu jālūkojas vismaz 150 litru boilera virzienā.
 
200 litru boileris pilnībā apmierinātu trīs cilvēku ģimeni ar visu vannošanos, bet kuplākām ģimenēm jārēķinās ar lielāku – 250 līdz 300 litru tilpumu.
 

Citi ūdens sildītāju tipi – malkas boileris, uzkrājošā tvertne, kombinētās iespējas

 
Līdztekus iepriekš minētajiem pašiem populārākajiem, ir pieejami arī citi, sarežģītāki ūdens sildītāju tipi. Ja jautājums – kā izvēlēties boileri, jums pašlaik ir aktuāls, varbūt jūsu vajadzībām vislabāk atbilst kāds no tiem?
 

Malkas un jaukta tipa boileri

 
Ar malku, granulām vai briketēm apkurināmais ūdens boileris darbojas pēc līdzīga principa kā elektriskais, tikai enerģijas avots šai gadījumā ir cietais kurināmais. Cik bieži boileris būs jākurina, atkarīgs no ūdens patēriņa, taču, salīdzinājumā ar elektrisko boileri, ūdeni varēs uzsildīt ātrāk – līdz 80 grādiem pusstundas laikā.
 
Mūsdienās pircēji biežāk izvēlas kombinētos boilerus, kurus var sildīt abējādi – gan ar cieto kurināmo, gan elektrību. Brīdī, kad tiek uzsākta apkure ar malku vai citu materiālu, elektrības apsilde automātiski atslēdzas – tas ir veids, kā samazināt jūsu elektrības rēķinu.
 
Šāda ūdens sildīšanas veida ierīkošana gan ir pietiekami sarežģīta. Ja boileris ir kombinēts (malkas un elektrības), vajadzēs to pieslēgt gan ūdensvadam, gan elektrībai, gan dūmvadam.
 

Akumulācijas tvertnes 

 
Akumulācijas tvertnes jeb apkures siltuma akumulatori glabā ūdens rezerves, kas tiek uzsildītas ar apkures sistēmas vai, piemēram, saules bateriju vai elektrības palīdzību. Siltuma akumulācijas tvertne dod ievērojamu ekonomisko efektu – tā uzkrāj uzsildīto ūdeni, nodrošina tam nepārtrauktu temperatūru kurināšanas starplaikos, un ar sūkņu palīdzību to pēc nepieciešamības iepludina atpakaļ.
 
Šis būs praktisks karstā ūdens risinājums mājai, kurā dzīvo vismaz pieci cilvēki un ūdens patēriņš ir liels.
 
Akumulācijas tvertņu tilpums ir ap 500 litriem, augstums – līdz 2 metriem, tāpēc loģiski, ka tām nepieciešams vairāk vietas nekā citiem ūdens sildītājiem. Tvertni var novietot arī ārpus mājas.
 
Jāņem vērā arī tas, ka akumulācijas tvertne būs jāsavieto ar apkures sistēmu – tātad ierīkošana ir diezgan sarežģīta.
 

Kombinētās ūdens sildīšanas iespējas

 
Enerģijas taupīšanas nolūkos tiek izgudroti arvien jauni ūdens sildīšanas risinājumi – sākot no pašiem vienkāršākajiem, līdz pat inovatīvām nākotnes tehnoloģijām.
 
Atbilstoši savas mājsaimniecības īpatnībām, cilvēki paši var izvēlēties optimālo ūdens sildīšanas veidu kombināciju. Piemēram, vannas istabas vajadzībām ierīkot ar malku vai elektrību apkurināmu boileri, bet virtuvē – nelielu caurplūdes sildītāju vai jaucējkrānu.
 
Ūdens sildīšanai var izmantot arī šodien tik aktuālās saules baterijas. Šai gadījumā gan jārēķinās, ka būs nepieciešama paliela sākotnējā investīcija, kas atmaksāsies tikai vairākos gados.
 

Kas vēl jāņem vērā, izvēloties ūdens boileri?

Foto: Freepik.com
 
Kad esat tikuši skaidrībā, kāda tipa un tilpuma ūdens sildītājs jums būtu vajadzīgs, ir vēl virkne svarīgu momentu, kam pievērst uzmanību.
  •  Boilera korpusa forma un stiprinājuma veids. Pamatā veikalu piedāvājumā atrodami horizontālie un vertikālie boileri, kā arī mazāka tilpuma un gabarītu modeļi, kas piemēroti novietošanai virs virtuves vai vannas istabas izlietnes. Pirmie divi veidi atšķiras vienīgi ar savu novietojumu, un izvēle būs atkarīga no jūsu vannas istabas iespējām – platības, konfigurācijas, un tamlīdzīgi. Ja telpas izmēri atļauj, varat izvēlēties vertikālo boileri – tajos ūdens parasti sasilst ātrāk.
  •  Ar pieslēgumu saistītie tehniskie jautājumi, kurus vislabāk noskaidrot, konsultējoties ar speciālistu – vai telpā ir nepieciešamie pievadi ūdensvadam un elektrībai, vai elektrības jauda ir pietiekama izvēlētajam modelim, un tamlīdzīgi.
  • Vai boileris ir pietiekami ekonomisks? To, cik tieši elektrības boileris patērēs, visvienkāršāk uzzināt, izpētot tehnisko aprakstu. Pievērsiet uzmanību, ka reizēm arī vienkāršākie un lētākie modeļi piedāvā speciālus enerģijas taupības režīmus. Ja ir iespēja, izvēlieties kādu no kombinētajiem ūdens sildītāja modeļiem. Tie ir nedaudz dārgāki, bet perspektīvā ļaus ietaupīt līdz pat 60 procentiem elektroenerģijas.
  • Boilera tvertnes materiāls. Tas ne vienmēr tiek uzsvērts, taču ir svarīgi, lai izvēlētais ūdens sildītājs būtu pārklāts ar biezu emaljas kārtu. Ja aprakstā tas nav norādīts, to var noskaidrot arī patstāvīgi, salīdzinot vairāku vienāda tilpuma modeļu svaru – loģiski, ka smagākajam būs arī daudz biezākas sieniņas.
  • Sildelementa veids – slapjais vai sausais. Vairums tirgū piedāvāto modeļu ir ar ūdenī iegremdētu spirālveida jeb slapjo sildelementu. Šādi boileri ir lētāki, taču sildelements ir pakļauts ūdens ietekmei, kā dēļ uz tā pamazām veidojas kaļķakmens nogulsnes un rūsa, un pēc zināma lietošanas perioda sildelements jāmaina. Daudz modernāka tehnoloģija ir tērauda korpusā ievietots sausais sildelements. Lai arī dārgāks, šāds ūdens sildītājs ir laba investīcija, jo tā siltuma vadītspēja ir lielāka, tie ir energoefektīvāki un kalpos ilgāk.

 

Vai ir iespējams boileri uzstādīt pašu spēkiem ?

 
Boilera uzstādīšana ir gana nopietns uz sarežģīts uzdevums, arī – fiziski smags un saistīts ar dažādiem riskiem. Cilvēkiem, kuriem nav pieredzes līdzīgos darbos, vajadzētu nopietni izvērtēt, vai labāk tomēr neuzticēt šo uzdevumu profesionāļiem, kuri šādus darbus veic ikdienā un pārzina visas procesa un katra modeļa nianses. Parasti lēmums veikt montāžu pašu spēkiem saistīts ar vēlmi ietaupīt līdzekļus, taču atcerieties arī teicienu par to, ka skopais maksā divreiz!
 
Tomēr, ja esat darbīgs cilvēks, kurš ar santehnikas un būvniecības darbiem ir kaut cik uz “Tu”, jūsu rīcībā ir nepieciešamie instrumenti un palīgmateriāli, un nebaidāties no izaicinājumiem – tad, rūpīgi soli pa solim sekojot instrukcijai, boilera uzstādīšana paša spēkiem ir iespējama.
 
Jebkurā gadījumā – noderīgus padomus gan par to, kā izvēlēties boileri, gan arī – kā to uzstādīt, jums labprāt sniegs mūsu veikala atsaucīgie speciālisti! 
Ūdens sildītājs Ariston Lydos ECO 80, 75 l

Ūdens sildītājs Ariston Lydos ECO 80, 75 l

179,00 € / gab.
259,59 / gab.
Mājas izmaksu Taupiņš
Ūdens sildītājs Kospel EPS2-5,5.P.Prister, balta

Ūdens sildītājs Kospel EPS2-5,5.P.Prister, balta

98,59 € / gab.
142,99 / gab.
Ūdens sildītājs LCD

Ūdens sildītājs LCD

18,99 € / gab.
22,29 / gab.
Tikai tiešsaistē
Ūdens sildītājs Ariston Shape ECO EVO 80, 75 l

Ūdens sildītājs Ariston Shape ECO EVO 80, 75 l

306,99 € / gab.
445,19 / gab.
Mājas izmaksu Taupiņš
Ūdens sildītājs Dražice OKCE 50, 49 l

Ūdens sildītājs Dražice OKCE 50, 49 l

300,30 € / gab.
429,00 / gab.
Pieejama noliktavā
Ūdens sildītājs Tesy BiLight 80 H, 82 l

Ūdens sildītājs Tesy BiLight 80 H, 82 l

143,50 € / gab.
205,00 / gab.
Mājas izmaksu Taupiņš
Pieejama noliktavā