Attēls: Compare Fibre, Unsplash.com
Izvēlēties bezvadu rūteri, kas nodrošina ātru un uzticamu Wi-Fi uztveršanu, kā arī lielisku pārklājumu, ir salīdzinoši viegli, ja zini, ko nozīmē tā specifikācija. Lai noskaidrotu līdz šim nesaprasto, iepazīstinām ar īsu, vienkāršu informācijas apkopojumu, kas ļaus saprast, kādu rūteri izvēlēties un ko ņemt vērā. Lasi un uzzini plašāk sagatavotajā rakstā!
Kāpēc iegādāties Wi-Fi rūteri mājai vai birojam?
Ir vairākas priekšrocības, ko sniedz interneta savienojuma pārnešana, izmantojot rūteri nevis vadu, piemēram:
- Plašākas iespējas
Šāda interneta savienojuma izmantošana sniedz iespēju to lietot dažādās ierīcēs. Tā savienojami ir ne tikai datori, bet arī televizori, viedtelefoni un citas ierīces.
- Vieglāka izmantošana
Lai atvieglotu ierīču lietošanu, izvēlamies ērtākos risinājumus. Tā, piemēram, ja tiek iegādāta klaviatūra, priekšroku dod bezvadu modelim. Tāpat ir ar rūteri! Tā kā Wi-Fi rūteri nav nepieciešams savienot ar vada palīdzību, to izmantot ir daudz vienkāršāk. Var aizmirst par liekiem vadiem un ierobežotu izmantošanas platību – atrodoties diapazonā, kas ir pat 50 m un lielākā rādiusā ap ierīci, kas vada gadījumā būtu vien daži metri.
- Ērta datu dalīšana
Ja esi telpā, kurā vienlaicīgi strādā vairāku darbinieku stacionārie vai portatīvie datori, daudz ērtāk dalīt datus tiem visiem ir ar rūtera palīdzību. Tam jābūt jaudīgam, lai spētu nodrošināt nepieciešamo datu apjoma pārnesi. Ja nepieciešams, darbinieki vai uzņēmuma klienti var izmantot bezvadu internetu arī savos viedtelefonos.
Kādu Wi-Fi rūteri izvēlēties?
Piedāvājums ir plašs, kā rezultātā rodas jautājums – kādu rūteri izvēlēties, lai tas būtu piemērots gan nepieciešamajam interneta ātrumam, gan aktuālajam budžetam? Atkarībā no mērķa, tam jānodrošina optimāls interneta pārklājums, piemēram, spēlēšanai, video straumēšanai vai tikai jaunumu lasīšanai.
Katram no šiem mērķiem var izvēlēties cita veida un jaudas ierīci, tāpēc iesākumā vērts izsvērt dažādus tehnoloģiskās specifikācijas aspektus, kas ietekmē izvēli. Lasi un uzzini par tiem turpinājumā.
Attēls: Freepik, Freepik.com
1. Tips
Rūtera tips ir tas raksturojošais elements, kas nosaka, kāda veida tīkla savienojumu konkrētā ierīce piedāvā. Izšķir 3 tipa rūterus:
- Wi-Fi – šis rūteru tips piemērots interneta savienojuma pārnesei uz vēlamajām ierīcēm. Šādām Wi-Fi ierīcēm ir iebūvēta tehnoloģija, kas ļauj nodrošināt interneta koplietošanu. Signāls, kas tiek saņemts ar vada palīdzību, ierīcē tiek pārveidots bezvadu signālā, sniedzot iespēju to saņemt ikvienai ierīcei ar bezvadu savienojuma uztveršanas funkciju.
- LAN – šāds vadu rūteris koplieto datus pa kabeļiem un izveido vadu lokālos tīklus. Tos nereti izmanto birojos, lai kopīgā tīklā savienotu visus datorus;
- VPN – šāds rūteris sniedz iespēju izveidot privātu tīklu iekš publiska tīkla, nodrošinot augstu drošību privātajam tīklam.
Lai nodrošinātu interneta pārnesi vēlamajā veidā un formā, visticamāk, būs nepieciešams savienot Wi-Fi rūteri ar kādu no tālāk minētajiem, specifiskajiem rūteriem.
2. Band mode jeb joslas režīms
Kad tīkla kabelis ir pievienots Wi-Fi rūterim, radioviļņi, kas bezvadu režīmā pārraida interneta signālu uz vēlamo ierīci, pārvietojas vienā no divām frekvenču joslām: 2,4 GHz un 5 GHz. Šīs dažādās frekvences atdala vienas joslas rūteri no divjoslu.
- Vienas joslas rūteris (Single band).
Tas ir standartizēts bezvadu tīkla tehnoloģiskais risinājums, kas tiek izmantot mūsdienu ierīcēs. Piemērots mazākām telpām, kurās tīkla lietotāju skaits, kas izmanto tīklu vienlaicīgi, ir salīdzinoši mazs – viens vai daži,
- Divu joslu rūteris (Dual band).
Veiktspējīgāks risinājums, ko nodrošina dubults frekvences diapazons. Tas sniedz gan spēcīgāku signālu, gan stabilu darbību un ļauj vienlaicīgi rūteri izmantot lielākam lietotāju skaitam.
Attēls: rawpixel.com, Freepik.com
3. Datu pārraides ātrums
Domājot, kādu Wi-Fi rūteri izvēlēties, viens no būtiskākajiem aspektiem ir tieši datu pārraides ātrums. Ātrumu datu pārraidīšanai mēra megabitos sekundē (Mbps). Lai saprastu – jo augstāks megabitu skaits, jo ātrāk tiek pārraidīti dati.
Kādam ir jābūt optimālam interneta ātrumam un kā to mērīt? Protams, ikviens vēlas, lai mājas vai biroja Wi-Fi būtu ātrs. Bet kas tieši ir “ātrs” un cik ir pietiekami?
- 25 Mbps – šāds apmērs ir pietiekams nelielām mājsaimniecībām ar dažiem cilvēkiem – ātrums būs optimāls, lai izmantotu internetu dažādās ierīcēs un kvalitatīvi veiktu video zvanus, skatītos video vai spēlētu spēles un pārlūkotu jaunumus.
- 50–100 Mbps – šāds ātrums ir optimāls nedaudz lielākām mājsaimniecībām ar 3-5 lietotājiem. Ja savā mājsaimniecībā bieži straumē 4K video un spēlē daudz tiešsaistes spēļu, ieteicams izvēlēties interneta datu pārraides ātrumu, kas ir tuvāks 100 Mbps.
- Virs 100 Mbps – tas ir vislabākais risinājums mājsaimniecībām, kurās dzīvo vairāk nekā 5 cilvēki, vai cilvēkiem, kuri vēlas ātru un uzticamu internetu.
Lai noteiktu, kādā apmērā strādā savienojums, jāveic datu pārraides ātruma pārbaude. To izdarīt vari bez maksas internetā. Tā prasa vien minūti laika, ļaujot iegūt rezultātu pavisam vienkārši.
4. Portu tips un skaits
Lai saprastu, kādu Wi-Fi rūteri izvēlēties, jāvērš uzmanība arī ierīces portiem jeb pieslēgvietām. Rūtera aizmugurē ir divu veidu porti: LAN un WAN porti. WAN ports piesaista modemu (kas atkal ir savienojums ar internetu), savukārt LAN porti piesaista datorus un citas ierīces. Lielākajai daļai rūteru ir četri WAN porti.
Attēls: Freepik, Freepik.com
5. Ugunsmūris
Vēl viens no būtiskiem aspektiem, kas ir vērā ņemams, nosakot, kādu Wi-Fi rūteri izvēlēties, ir tīkla drošība. Kamēr rūteri bez ugunsmūra iespējām pārraida datus starp diviem atsevišķiem tīkliem, ierīces ar ugunsmūri pārrauga šo datu plūsmu un palīdz bloķēt nedrošu piekļuvi, kas nāk no ārpuses un mēģina iekļūt tīklā.
Wi-Fi rūterus iegādāties visvienkāršāk ir interneta veikalā K-Senukai, jo tādējādi var ātri salīdzināt, kāda ir dažādu modeļu specifikācija, atlasīt sev vēlamo pēc dažādiem tehniskajiem aspektiem un arī iekārtas cenas. Vai Tu ar šī raksta palīdzību uzzināji, kādu Wi-Fi rūteri izvēlēties sev? Iesaki rakstu, lai palīdzētu to saprast arī citiem!