
Foto: Freepik.com/ArthurHidden
Lai gan vienmēr ballītēs ir lieliski parunāties ar draugiem, dažkārt ar jautrām sarunām vien nepietiek, lai uzturētu jautrību. Ballītes dalībnieki var nogurt no pastāvīgas komunikācijas un lēnām patverties savos telefonos. Par laimi, pastāv ballīšu spēles, kas varēs sapurināt ciemiņus un atkal iegriezt ballīti! Tiesa, tādu ir ļoti daudz, tāpēc var apmulst, mēģinot saprast, kuru no tām tu vislabāk gribētu izmēģināt ar saviem draugiem. Lai tev sniegtu labāku ieskatu ārkārtīgi plašajā spēļu pasaulē, šajā rakstā ieskicēsim 10 vislabākās ballīšu spēles, izstāstīsim, ko nepieciešams paturēt prātā, izvēloties jaunu spēli un citus noderīgus padomus, kas palīdzēs tev sarīkot vislabākās ballītes.
Kāpēc ballītēs ir nepieciešams spēlēt spēles?
Spēles vienmēr ir lieliska opcija – tās ir ne tikai jautras, bet arī reizēm spēj ballītes dalībniekus savstarpēji saliedēt labāk nekā jautras sarunas. Ja starp viesiem ir cilvēki, kuri nav savstarpēji pazīstami, tad spēles ir lielisks iepazīšanās triks, jo tās liek visiem atraisīties un komunicēt. Turklāt, ja ballīte kādu laiku norit pārāk pasīvi, Tu vai kāds no ciemiņiem varat piedāvāt uz vienu vai dažām stundām kaut ko uzspēlēt un tad, visticamāk, visi ballītes dalībnieki būs aktīvāki un gatavi turpināt jautro pasākumu.
Kuros brīžos jāsāk spēlēt spēles?

Foto: Unsplash.com/Big Potato
Spēles vislabāk nāks talkā, ja vēl ir agrs un ballīte sāk mazliet norimt – sarunas līdz galam nevedas, viesi pārāk bieži skatās savos telefonos vai sēž vienatnē un ciemiņi, kuri ar pārējiem ballītes dalībniekiem nav pazīstami, pārlieku kautrējas. Tādos gadījumos ir labi mazliet iejaukties un neuzkrītoši piedāvāt uzspēlēt kādu īsu spēli. Taču to nevajag pārlieku uzspiest, jo ciemiņi jutīsies neveikli un atturīgi iesaistīsies. Vislabāk sākumā piedāvāt uzspēlēt kaut ko viegli saprotamu, lai spēles laikā nav atkārtoti jāskaidro viesiem, kas jādara, un laika gaitā pāriet uz mazliet sarežģītākām spēlēm, lai spētu noturēt visu ciemiņu interesi.
Kas jāņem vērā, izvēloties jaunu spēli ballītei?
Izvēloties jaunu spēli, ar ko iegriezt ballīti, nepieciešams ņemt vērā vairākus faktorus. Pirmais no tiem ir spēles vecums – ja tev ik pa laikam ir jārīko ballītes gan bērniem, gan pieaugušajiem, tad labāk ir izvēlēties pa vienai spēlei, kas ir piemērota katrai no šīm vecuma grupām. Protams, nepiedāvā pieaugušajiem spēlēt bērnu spēli un bērniem spēlēt pieaugušo spēli.
Otrais no izvēles kritērijiem ir spēlētāju skaits. Ja tev patīk rīkot lielus pasākumus, tad vislabāk noderēs ballīšu spēles, kuras var spēlēt 8 vai 10 cilvēki. Tomēr, lai nebūtu visu laiku jāspēlē viens un tas pats, sagatavo arī kādu spēli, kura ir piemērota spēlēšanai mazliet šaurākās kompānijās.
Visbeidzot, trešais no izvēles aspektiem ir tavs aprīkojums. Piemēram, ja vēlies pirkt kādu iespaidīgu galda spēli, izvērtē, vai tavās mājās ir pietiekami liels galds, uz kura izvietot visus nepieciešamos kauliņus, kārtis un laukumu. Turpretim, ja tev nav atbilstoša ekipējuma vai vispār nevēlies pirkt jaunu spēles komplektu, tad vienkāršas ballīšu spēles viegli vari atrast arī internetā un pierakstīt, lai atcerētos.
TOP 10 ballīšu spēles – īss apraksts
Šajā nodaļā visas spēles tiks iedalītas četrās kategorijās – aktīvās spēles, kurās ir nepieciešama kustība, vārdu spēles, kurās visa jautrība notiek tikai ar vārdiem, galda spēles, kuras pārsvarā ir aprīkotas ar spēles laukumu un kauliņiem, un improvizētas laika spēles. Nosauktās spēles nekārtosim nekādā specifiskā kārtībā.
Aktīvās spēles

Foto: Unsplash.com/Artem Kniaz
- Muzikālie krēsli. Spēle ir ļoti vienkārša – vajadzēs krēslus (par vienu krēslu mazāk nekā kopējais spēlētāju skaits), un mūziku. Krēslus jānovieto tā, lai spēlētāji viens otram nesēdētu pretī. Spēlētājiem ap krēsliem jāsastājas aplī, un pēc mūzikas spēlēšanas sākuma jāsāk staigāt ap krēsliem, līdz mūzika apstājas. Kad mūzika ir apstājusies, visiem uzreiz ir jāapsēžas kādā krēslā. Tas, kurš neapsēžas, izstājas no spēles, viens no krēsliem tiek paņemts nost, un spēle turpinās, līdz ir palicis tikai viens spēlētājs.
- Sarkanā gaisma un zaļā gaisma. Pirms spēles uzsākšanas jānorāda konkrēta spēles zona ar skaidru starta un finiša taisni. Spēle sākas, kad visi spēlētāji ir nostājušies uz starta līnijas un spēles vadītājs izsauc “Zaļā gaisma!” Pēc vadītāja sauciena visiem spēlētājiem ir jādodas uz finiša līniju, un, kad vadītājs izsauc “Sarkanā gaisma!‘, visiem jāapstājas. Ja kāds no spēlētājiem kustās arī pēc sarkanās gaismas, tad visiem gājiens jāsāk no jauna. Spēle iet līdz brīdim, kad visi spēletāji ir veiksmīgi aizgājuši līdz finiša taisnei.
Vārdu spēles

Foto: Unsplash.com/Big Potato
- Divi meli un viena patiesība. Katrs no spēlētājiem pastāsta par sevi, pasakot divus patiesus apgalvojumus un vienu nepatiesu apgalvojumu. Pārējie spēlētāji mēģina uzminēt, kurš no apgalvojumiem un patiess un nepatiess, un spēle iet līdz tam brīdim, kad nevienam vairs nav, ko teikt. Lai gan var likties, ka apgalvojumiem ir jābūt ļoti intīmiem un personīgiem, tā nav – tie tikpat labi var būt hobiji vai dažādas intereses, kas katru spēlētāju padara unikālu. Spēles laikā varat skaitīt, kurš no spēlētājiem uzmin visvairāk melu, vai vienkārši spēlēt tāpēc, lai savstarpēji labāk iepazītos – viss ir atkarīgs no tevis un pārējiem.
- Nekad neesmu… Spēlētājiem ir jāsanāk kopā un katram ir jāsagatavo kāds dzēriens. Pirmais spēlētājs spēli uzsāk ar vienkāršu apgalvojumu par kaut ko, ko nekad nav darījis, sākot ar “Es nekad neesmu…,” piemēram, “Es nekad neesmu lecis ar gumiju.” Visi spēlētāji, kuri šo lietu ir kādreiz dzīvē izdarījuši, iedzer vienreiz. Pēc tam nākamais spēlētājs sniedz tādu pašu apgalvojumu, un tā spēle iet uz apli. Šo spēli var spēlēt arī bērni un jaunāki pusaudži, parādot desmit pirkstus un nolaižot vienu pirkstu, ja ir darīta kāda no spēlē minētajām lietām.
- Patiess vai nepatiess stāsts. Līdzīgs koncepts kā iepriekš minētajai spēlei – kādam no spēlētājiem ir jāizstāsta kāds stāsts iz dzīves, kas var būt patiess vai izdomāts. Tālāk pārējiem spēlētājiem ir iespēja uzdot jautājumus, un stāstniekam ir jāatbild uz tiem. Jautājumu periodam var atvēlēt noteiktu laika limitu (piemēram, 5 minūtes), vai konkrētu jautājumu skaitu, piemēram, 10 jautājumus, Kad uz jautājumiem atbildes ir sniegtas, pārējiem spēlētājiem ir jāizdomā, vai teiktais stāsts ir patiess vai aplams.
Galda spēles

Foto: Unsplash.com/Maria Lin Kim Lum
- “Jenga.” Klasiska “Jenga” spēle sastāv no 54 klucīšiem, kurus nepieciešams salikt garā tornī. Spēles sākumā kāds no spēlētājiem no visiem klucīšiem uzceļ garu torni, un spēles uzdevums ir no iepriekš uzceltā torņa klucīšiem uzcelt jaunu. Ceļot otru torni, katrs no spēlētājiem drīkst izmantot tikai vienu roku un katrs drīkst uzlikt tikai vienu klucīti. Ja kāds no klucīšiem izkrīt vai tornis sabrūk, spēle ir beigusies. Zaudētājs ir tas spēlētājs, kura darbība noveda pie torņa sabrukšanas.
- “Monopols.” Šī no visām minētajām spēlēm ir visgarākā, tāpēc to, visticamāk, vajadzētu spēlēt kādā spēļu vakarā, nevis ballītē, kurā uz spēlēm netiek likts primārais fokuss. Spēlē ir iekļauti ejamie un citi kauliņi, metamkauliņš, naudas banknotes, iespēju kartiņas un īpašumu kartiņas. Viens no spēlētājiem ir baņķieris, kura uzdevums ir spēles sākumā izdalīt starta naudu visiem spēlētājiem, noglabāt naudu, ko iedevuši citi spēlētāji un citus tamlīdzīgus pienākumus. Katrs no spēles dalībniekiem ar metamkauliņa palīdzību virzās pa spēles lauciņiem un pērk īpašumus, cenšoties nopirkt visvairāk īpašumu no spēles laukuma. Ja kāds no spēlētājiem uzkāpj uz cita spēles dalībnieka īpašuma, viņam ir jāsamaksā noteikta naudas summa. Spēles uzvarētājs ir tas spēlētājs, kurš pēdējais paliek nebankrotējis.
- Kāršu spēles. Kāršu spēles var būt ļoti dažādas, taču šajā nodaļā koncentrēsimies uz spēlēm, kurām ir komplekti ar speciālām kārtīm, piemēram, “Cards Against Humanity.” Spēles mērķis ir no kārtīm, uz kuras ir uzrakstītas dažādas frāzes, izveidot kādu joku. Spēlētājiem tālāk ir jābalso, kurš no izveidotajiem jokiem ir vissmieklīgākais un spēlētājs, kurš ir izdomājis vislabāko joku, ir uzvarējis savu gājienu. Tā kā joki šajā spēlē var būt nepiedienīgi, to nav ieteicams spēlēt bērniem, taču arī mazajiem ir daudz variantu, piemēram, jautrā karšu spēle “Uno,” ko iespējams spēlēt stundām ilgi.
Laika spēles

Foto: Unsplash.com/Dan Burton
- LEGO konstruktora salikšana. Pavisam vienkārši – ballītes dalībnieki savā starpā nolemj, kurš no visiem vēlas uz noteiktu laiku salikt LEGO konstruktoru, uzņem laika limitu, un aiziet! Ja spēlē piedalīsies tikai mazi bērni, viņiem labāk būtu uzdot likt LEGO Duplo komplektus, jo to klucīši ir lielāki un konstrukcijas pārsvarā ir vienkāršākas. Spēles noteikumus var dažādi pielāgot – piemēram, spēles uzvarētājs ir spēlētājs, kurš laicīgi ir salicis vai nu visu LEGO komplektu vai lielāko tā daļu (ja savstarpēji sacenšas vairāki spēles dalībnieki), var vienoties par uzņemtā laika ilgumu, un tā tālāk. Īsāk sakot, spēles noteikumi ir atkarīgi tikai no jums.
- Puzles salikšana. Tieši tāds pats princips kā iepriekš minētajām LEGO likšanas sacensībām – ballītes viesi nolemj, kurš no visiem ir gatavs uz noteiktu laiku salikt kādu puzli, uzņem laika periodu, un spēle sākas. Lai spēle noritētu interesantāk, pieaugušajiem būtu jāliek kāda liela puzle ar, piemēram, 1000 gabaliņiem, bet maziem bērniem piemērota būs kāda vienkāršāka, ar 100 gabaliņiem. Spēle noritēs visjautrāk, ja tiks rīkotas sacensības, kurš no ballītes dalībniekiem ātrāk spēs salikt puzli.
Kā spēlēt spēles tā, lai nevienam neapniktu?
Lai varētu spēlēt visa vakara garumā, pirmkārt, jāpārliecinās, ka ir sagatavotas vairākas spēles, nevis tikai viena. Ja visu pasākuma laiku piedāvāsi spēlēt tikai vienu spēli, tad, visticamāk, viesi pēc pāris stundām nogurs un gribēs darīt ko citu. Tāpēc, ja pats jūti, ka vēlies vakaru pavadīt, spēlējot dažādas ballīšu spēles, sagatavo apmēram piecas dažādas spēles. Būs lieliski, ja tās arī ir savstarpēji atšķirīgas, piemēram, galda, laika, vārdu un tā tālāk, jo tādējādi visi varēs izmēģināt kaut ko jaunu.
Otrkārt, ir svarīgi izveidot labu atmosfēru, lai visi no ciemiņiem gribētu palikt pie tevis. Te nepieciešams piedomāt par mūziku, kā arī parūpēties, lai visiem būtu ko paēst. Pirms spēļu uzsākšanas kādu stundu ļauj viesiem mazliet parunāties vai padejot pie mūzikas, lai ballītes noskaņojums kļūtu noturīgs.