
Foto: Erik Mclean, Pexels.com
Mēs visi savās mājās vēlamies justies droši, kā arī būt pārliecināti, ka drošībā ir visa mūsu mājās esošā iedzīve. Lai to nodrošinātu, nepieciešams ieguldīt dzīvesvietas apdrošināšanā, ugunsdrošības sistēmās un slēdzenēs, kas pasargās no kramplaužiem.
Nu jau labu laiku tehnoloģijas mums ļauj savu dzīvesvietu un tās teritoriju aprīkot ar dažādiem sensoriem un novērošanas kamerām, kas reāllaikā spēj ziņot par nevēlamiem visiem. Videonovērošana mājās ir labs veids, kā palielināt savas dzīvesvietas drošības līmeni, taču pirms kameru uzstādīšanas ir jāpārliecinās vai tas tiek darīts saskaņā ar privātpersonu privātumu un datu aizsardzību. Par to uzzini raksta turpinājumā!
Kāpēc veikt videonovērošanu?
Videonovērošana mājās pārsvarā tiek veikta ar vienu mērķi – nodrošināt īpašuma aizsardzību no nevēlamiem ciemiņiem. Ar kameru palīdzību ir iespējams piefiksēt jebkādu trešās personas darbību, kas kaitē īpašumam, mēģinot tajā iekļūt bez saimnieku ziņas. Šāda fiksēšana var notikt gan reāllaikā, gan video ieraksta veidā.
Tas gan nav vienīgais iemesls, kādēļ uzstādīt video novērošanas kameras. Tās lieti noder, ja, esot prom no mājām, vēlaties būt pārliecināti, ko prombūtnes laikā dara jūsu bērni vai mājdzīvnieki. Atkarībā no vēlamā mērķa ir iespējams izvēlēties kameras ar atbilstošām funkcijām. Āra kamerām tās būs atšķirīgas no iekštelpu videonovērošanas sistēmām.


Foto: Gary Pearce, Pixabay.com
Ko drīkst un ko nedrīkst, veicot videonovērošanu
Nu jau vairākus gadus spēkā ir jaunās datu aizsardzības normas, kas attiecas arī uz videonovērošanu publiskajā telpā. Uzreiz ir jāmin, ka sods par šo normu neievērošanu var būt visai bargs, jo ar videonovērošanu saistīti pārkāpumi var tikt uzskatīti par spiegošanu. Šobrīd videonovērošanas ierīces, kas tiek uzstādītas pie privāta nekustamā īpašuma – dzīvokļa vai savrupmājas – aizsardzības nolūkos, vairs nav jāreģistrē.
1. Ar videonovērošanu neuzņemiet vairāk nekā nepieciešams
Videonovērošanas ierīces ir jāuzstāda tā, lai netiktu fiksēts vairāk par jūsu paša privāto īpašumu. Tas nozīmē, ka, piemēram, uzstādot ierīci pie privātmājas ārdurvīm, tā nedrīkst fiksēt notiekošo uz ietves vai kaimiņa pagalmā. Tas pats attiecas arī uz daudzīvokļu mājām. Nav atļauts uzstādīt kameru, kas filmē notiekošo kāpņutelpā, ja vien par to nav bijusi vienošanās ar mājas un pārējo dzīvokļu īpašniekiem.
2. Ierobežojiet datu vākšanu un nodrošiniet uzņemtā materiāla drošību
Ja jūsu izvēlētajām novērošanas kamerām ir video ierakstīšanas funkcija, regulāri izdzēsiet ierakstus, ja tie nav nepieciešami īpašuma aizsardzības mērķa sasniegšanai. Tāpat pārliecinieties, ka iegūtie dati vienmēr ir drošībā un tiem nav piekļuves kādai trešajai personai.
3. Par videonovērošanu brīdiniet tos, kurus tā var skart
Videonovērošana mājās ietver ne vien kramplaužu fiksēšanu, bet arī jums pazīstamu cilvēku, piemēram, kaimiņu vai ciemiņu filmēšanu. Datu aizsardzības regulas nosaka, ka jums ir iepriekš jābrīdina tie cilvēki, kuri var tikt pakļauti videonovērošanai jūsu īpašumā. To ir iespējams darīt ar brīdinājuma zīmi, kas uzstādīta teritorijā pirms kameras darbības zonas.


Foto: the blowup, Unsplash.com
Kas nepieciešams, veicot videonovērošanu
- Primāri noteikti ir nepieciešama pati kamera, kuras funkcijām ir jāatbilst jūsu vajadzībām – vai tā būtu privātmājas pagalma novērošana drošības vajadzībām, vai arī dzīvokļa pieskatīšana, kad bērni ir atstāti vieni paši.
- Tāpat ir jāsaprot konkrētās videonovērošanas kameras darbības princips. Tā var darboties ar atsevišķiem barošanas elementiem vai arī elektrības pieslēguma. Arī šajā gadījumā ir jāizvēlas tāda kamera, kas atbilst konkrētajā mājas daļā pieejamajam enerģijas avotam.
- Tā kā mūsdienās aizvien mazāk tiek izmantoti datu pārraides kabeļi, bet Wi-Fi pieslēgums, novērošanas un datu ieguves nodrošināšanai būs nepieciešams arī rūteris. Pieslēgumam ir jābūt tādam, kas nodrošina pietiekami labu augšuplādes ātrumu, jo dati šajā gadījumā tiek sūtīti prom.
- Noteikti neaizmirstiet arī par brīdinājuma zīmi, kas paredzēta personām, kas nav uzskatāmās par ģimenes locekļiem. Tajā ir jābūt skaidri norādītai informācijai par videonovērošanas mērķi, kā arī vēlams iekļaut kontaktinformāciju saziņai nepieciešamības gadījumā.
Kur un kā ir ieteicams uzstādīt kameras?
Kameru izvietojumam ir jāatbilst sasniedzamajam mērķim, tāpat kā datu aizsardzības regulām. Ja tas tiek darīts drošības apsvērumu dēļ, kameras ir vēlams izvietot, vēršot tās pret durvīm, logiem un citiem potenciāliem ieejas punktiem. Jāatceras ir tas, ka kameras nebūtu ieteicams uzstādīt pārāk augstu, kas asā leņķa dēļ var traucēt fiksēt iebrucēja seju.
Privātmāju saimnieki var uzstādīt arī papildu kameras uz citām ēkām, piemēram, šķūnīšiem vai citām ēkām, atceroties, ka svarīgi ir ievērot kaimiņu privātumu, izvēloties pareizu videonovērošanas leņķi.
Dzīvokļu īpašnieki var izvietot kameras iekštelpās, ar skatu uz logiem, kā arī vērstus pret pašām telpām kopumā, ja mērķis ir ikdienā pārliecināties par kārtību mājās.


Foto: Alan J. Hendry, Unsplash.com
Kāda tipa kameras izvēlēties?
Videonovērošana mājās var tikt veikta dažādiem mērķiem, tāpēc arī videonovērošanas iekārtu piedāvājums atšķiras. To galvenās atšķirības ir manāmas pieejamajās funkcijās un galvenajos darbības parametros. Tālāk apskatīsim dažus no biežāk izmantotajiem novērošanas kameru veidiem.
Klasiskās analogās kameras
Tādas videonovērošanai vairs principā netiek izmantotas, taču joprojām ir atrodamas. Klasiskajā sistēmā videoieraksti no kamerām tiek veikti videomagnetafonā, izvadot datus uz monitoru. Mūsdienās pastāv daudz labākas alternatīvas, kuras ne bez iemesla ir izkonkurējušas jau labu laiku novecojušās tehnoloģijas.
HDCVI kameras
Mūsdienu analogās kameras tradicionāli tiek izmantotas CCTV sistēmās, caur kabeli nosūtot video uz DVR jeb digitālā video ieraksta ierīci. Būtībā tas ir dators, kas paredzēts videonovērošanas ieraksta veikšanai. Neskatoties uz to, ka šo kameru veidu mūsdienās izmanto mazāk, tam ir savas priekšrocības:
- vienkārša iestatīšana un instalēšana;
- augsts signāla pārraides diapazons;
- mazākas izmaksas, salīdzinot ar IP kamerām.
IP kameras
Varētu teikt, ka šis kameru veids ir izkonkurējis analogās videonovērošanas sistēmas. IP jeb tīkla kameras video digitālā formātā nosūta caur IP protokolu. Tās ir pieejamas gan ar kabeļu savienojumu, gan Wi-Fi – ideāls risinājums, ja rodas problēmas ar kabeļa pievilkšanu specifiskā vietā. Šo kameru galvenās priekšrocības:
- augsta attēla kvalitāte;
- signāls no vairākām kamerām var tikt nodots caur vienu kabeli;
- liels papildfunkciju klāsts, piemēram, attēla palielināšanas iespējas arī tiešsaistē.
Infrasarkanās kameras
Videonovērošana mājās ir nepieciešama ne tikai dienas laikā, bet īpaši nakts stundās, kad ievērojami var pastiprināties garnadžu aktivitātes. Šī iemesla dēļ patērētājiem tiek piedāvātas arī infrasarkanās kameras, kas uztver fiksēto objektu izdalīto siltumu. Tās darbojas ar īpašu sensoru palīdzību, kas mēra objektu termālo radiāciju. To priekšrocības ir:
- spēja uztver objektus slikti apgaismotās teritorijās, kā arī nakts stundās. Nav nepieciešamība izmantot papildu gaismas;
- spēja uztvert objektus sliktos laikapstākļos, piemēram, stipras putināšanas un lietus laikā, kas standarta tipa kamerām apgrūtina redzamību.

Foto: Atypeek Dgn, Pexels.com
Videonovērošana mājās kā papildu drošības garants
Ikvienam no mums ir svarīgi pasargāt sevi, savu ģimeni, kā arī īpašumu no likstām, tāpēc mājās mēs mēdzam ierīkot dažāda veida drošības risinājumus. Viens no tādiem risinājumiem ir videonovērošana, kas ļauj sekot līdzi notiekošajam mūsu privātīpašumos, kad neesam mājās.
Pirms ierīkot šādu sistēmu, svarīgākais ir pārliecināties, ka tā tiešām ir nepieciešama. Nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst par datu aizsardzības regulām, kuru pārkāpšana var novest pie ļoti bargu sodu piemērošanas. Uzstādīt videonovērošanas kameras ir nepieciešams vienīgi gadījumos, kad nepastāv citas iespējas īpašuma drošības garantēšanai.
Izvēloties kameras videonovērošanai, jāapzinās, cik liela sistēma būtu jāierīko. Tas būs atkarīgs no teritorijas lieluma, kā arī atsevišķu potenciālo iekļuves punktu skaita. Privātmājām vidēji būtu nepieciešama viena līdz divas kameras ārpus mājas, kā arī pāris kameras iekštelpās.
Ja noteikti zini, ka Tev ir nepieciešama videonovērošana mājās, nekavējies un apskati Ksenukai.lv videonovērošanas kameru piedāvājumus.