Beidzot sniegs ir nokusis, dienas kļūst garākas un jau šajā nedēļas nogalē ir gaidāms silts un saulains laiks. Ziema ir beigusies un šurp lieliem soļiem steidzas pavasaris. Esam sameklējuši gumijas zābakus, un dodamies uz dārzu, jo šeit pēc ziemas kā allaž ir daudz darba. Bet ar ko tad īsti sākt? Galu galā, visu uzreiz nepadarīsi. Nemēģiniet padarīt visu vienā dienā – tas nemaz nav iespējams, vispirms kopā ar ģimeni vienojieties par to, ar ko sāksiet. Jūs labi pazīstat savu dārzu un zināt, ko šogad vēlaties mainīt, kādus dārzeņus vai augļus audzēsiet.
Tīrība un kārtība
Pirmais darbs ir iztīrīt dārzu no atkritumiem, kas sakrājušies pa ziemu. Tās ir lapas, ko vējš ir atpūtis, mulčas paliekas un cita veida netīrumi. Ne visi rudens āboli ziemas laikā ir sapuvuši, zem kokiem ir redzami kritušie zari, ko ir nolauzis gan vējš, gan sniegs. Tas viss ir jāsakārto un jāiztīra. Šeit jūsu labākie palīgi ir
grābeklis, dakšas un slota. Šis darbs nav sevišķi aizraujošs, bet tieši tas ir jāizdara, pirms ķeraties klāt visiem pārējiem.
Nākamais darbs jūsu sarakstā pēc tīrīšanas ir koku kopšana. Šeit būs nepieciešams labas šķēres koku un krūmu zariem, kā arī, protams, kāpnes. Aplūkojiet koku zarus un atrodiet bojātos, tie ir jānogriež. Iespējams, vēlēsieties nogriezt arī liekos zarus, ja kokā to ir par daudz, tikai negrieziet nost galvenos zarus, jo tad koks vairs nevarēs pagriezt savu lapotni uz dienvidiem, kur tas saņems vairāk saules.
Liekos zarus vislabāk griezt marta beigās, kad temperatūra ārā ir apmēram 5-10 grādus silts. Tad koki vēl navi aktīvā stāvoklī, tāpēc tie var viegli izturēt šādas "manipulācijas". Šis laiks arī ir piemērots koku pārstādīšanai, ja vēlāties pārstādīt tos citā vietā. Noteikti aplūkojiet vai kokiem nav izveidojušās brūces. Ja tādas ir, apstrādājiet tās ar īpašu dārza smērvielu. Smērs būs jālieto arī pēc lielāko zaru nogriešanas.

Koku stumbru balsināšana
Resnāki koki tiek balsināti no apakšas līdz pirmajiem zariem vai pat augstāk. Balsināšanai izmanto speciālu kaļķi, kas sajaukts ar krāsu. Kāpēc tas ir nepieciešams? Koku mizas pavasarī cieš no temperatūras svārstībām, jo naktī temperatūra var pazemināties līdz -5, bet dienā uzkarst līdz +15. Kad miza ir nokrāsota baltā krāsā, tā tik daudz neuzsilst un neplaisā. Kaļķi izmanto, lai aizsargātu mizu no parazītiem, kas nāk no zemes. Dārznieku starpā nav vienota viedokļa par to, kādus kokus var balsināt. Daži uzskata, ka balsināt nepieciešams tikai vecus kokus ar biezu un jau saplaisājušu mizu. Pārējie domā, ka ir nepieciešams balsināt visus kokus, jo tas arī pasargā jauno koku mizu no saplaisāšanas un palīdz tai kļūt izturīgākai. Šīs lēmums jums ir jāpieņem pašiem, vadoties no savas pieredzes un vēlmēm.
Pieredzējuši dārznieki balsina kokus divreiz gadā – rudenī un pavasarī. Tātad, ja rudenī to neesat paveikuši, tas ir jādara pavasarī.
Ja jūsu saimniecība nav bioloģiskā, mēs iesakām apsvērt insekticīdu lietošanu visiem augiem. Kad kokos sāk atplaukt pumpuri, tas vairs nav iespējams, tāpēc agrs pavasaris ir ideāls laiks to paveikt. Vislabāk ir izmantot speciālu smidzinātāju, ko var iegādāties jebkurā K SENUKAI veikalā. Attiecībā uz insekticīdiem ir jākonsultējas ar dārzkopības nodaļas darbiniekiem.
Dienas kļūst garākas, tāpēc ir pienācis laiks parūpēties par siltumnīcu. Ja jums nav siltumnīcas, tagad ir pienācis laiks to uzbūvēt. Ja pagājušajā gadā siltumnīca tomēr bija, tad ir jāpaskatās, kā tā pārziemoja. Stipri vēji, sniegs un ledus varēja sabojāt siltumnīcas plēvi. Vispirms tā ir jāpārbauda, ja caurumi ir nelieli, tos var noslēgt ar caurspīdīgu līmlenti. Ja tie ir lielāki, būs jāpērk jauna plēve.
Ja siltumnīca ir izgatavota no polikarbonāta, iespējams, bojājumu nav vai to ir ļoti maz, būs tikai jānomaina bojātās polikarbonāta loksnes. Tagad jau varat pāriet uz nākamo posmu un padomāt par melnzemi. Parasti iepriekšējā gada zeme tiek uzrakta. Ja līmenis ir krities, būs jāiegādājas dažus maisiņus substrāta, kas ir paredzēts dārzeņu stādīšanai. Ja vēlāk plānojat stādīt tomātus un gurķus, paskatieties, vai kaut kur vēl nav palikusi sniega kaudze. Pārvietojiet to uz siltumnīcu, jo kūstošais sniegs vislabāk mitrina augsni. Un padoms nākotnei – pat ziemā siltumnīcā ir jāienes sniegs.
Ja plānojat audzēt noteikto augu dēstus, izveidojiet speciālu inkubatoru no platiem dēļiem un polikarbonāta loksnēm. Inkubatoru var izveidot arī siltumnīcā, kur gaiss ir mitrs un pietiekami silts.
Pietiekami darba pāris nedēļas nogalēm? Uzlociet piedurknes un pasauciet ģimenes locekļus palīgā. Pavasaris ir ideāls laiks, lai sanāktu kopā un strādātu dārzā, lai cik tas būtu mazs un pēc dārza darbiem noorganizētu pikniku!