Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Datora tīrīšana mājās: daži praktiski padomi

Pexels.com/Anete Lusina

Parasti ar “datora tīrīšanu” tiek saprasta nevajadzīgo failu izdzēšana no datora sistēmas. Tā noteikti ir ļoti svarīga darbība, kas palīdz datoram pilnvērtīgi strādāt, taču datora tīrīšanai ir vēl viena, ne mazāk svarīga nozīme – datora tehniska attīrīšana no putekļiem un netīrumiem, kas laika gaitā ir pamanījušies tajā iekļūt. Ja piekopsi gan vienu, gan otru, ievērosi, ka tavs uzticamais dators strādās ilgāk un ar pilnu jaudu. 

Un turklāt – lai datoru attīrītu no putekļiem un netīrumiem, to lielākoties var izdarīt arī mājās, iztiekot bez speciālista palīdzības! Tāpēc šajā rakstā ieskicēsim dažus padomus, kā rīkoties, lai iztīrītu datoru, un kā to iespējams arī turpmāk pasargāt no putekļiem. 

Vispirms - kāpēc datoru ir nepieciešams attīrīt no putekļiem?

Īsumā – putekļi ietekmē datora ventilatora darbību, to aizsprostojot. Ventilators ir ļoti svarīga datora komponente, jo dzesē datoru – ja tajā sakrāsies par daudz putekļu un tas tiks aizsprostots, pastāv liels risks, ka tavs dators pārkarsīs un tiks bojātas svarīgas datora detaļas. Regulāra datora pārkaršana saīsinās datora darbošanās laiku, kā arī palēninās tā darbību. 

Kad jāveic datora tīrīšana?

Dators darbības laikā skaļi rūc

Ja esi pamanījis, ka dators lietošanas laikā īpaši sakarst un tam skaļi darbojas ventilators, tad to ir nepieciešams attīrīt no putekļiem, kas sakrājušies datorā. Vislabāk to darīt pēc iespējas ātrāk, jo pretējā gadījumā putekļi turpinās krāties un dators pārkarsīs.
 

Sistēma pēkšņi pārstartējas

Ja tu strādā pie sava datora un tas pēkšņi izslēdzas un ieslēdzas, tad, visticamāk, tas ir pārkarsis un rūpīga datora tīrīšana nav atliekama.
 

Dators atkārtoti apstājas

Datora apstāšanās jeb “kāršanās” nevienam nepatīk, jo tā ir kaitinoša laika šķērdēšana. Uzkāršanās ik pa laikam nav nekas nopietns, taču, ja dari lietas, kas parasti datoram neprasa daudz piepūles, piemēram, raksti kādu dokumentu vai sērfo internetā, bet dators  ilgi “karas”, tad to vajadzētu iztīrīt. 
 

Datora procesors vai video karte pārkarst

Šī, iespējams, ir visnopietnākā problēma. Datora procesors un video karte ir detaļas, kas ir ārkārtīgi svarīgas datora pilnvērtīgai darbībai, tāpēc tās jāpasargā no jebkādiem traucējumiem.

Par procesora pārkaršanu liecina vairākas pazīmes:
  • Datora ventilatoru skaņa ir neierasta;
  • Dators apstājas jeb “avarē”, vai parādās zilais kļūdas ekrāns, kas nozīmē nopietnu sistēmas kļūdu (Windows datoriem);
  • Dators atkārtoti restartējas vai izslēdzas pats no sevis;
  • Pasīvas darbības gadījumā darbojas paaugstinātā karstuma temperatūrā.

Savukārt videokarte ir pārkarsusi, ja uz ekrāna parādās vizuāli bojājumi un/vai ekrāns nevar attēlot noteiktus pikseļus.

Kā attīrīt datoru no putekļiem un cik bieži tas jādara?

Pilnvērtīga datora tīrīšana ir veicama vismaz reizi pusgadā. Taču tīrīšanas biežumu var ietekmēt putekļu daudzums telpā, kurā datoru parasti turi, kā arī – vai rūpējies par kādu mājdzīvnieku. 
 

Kā tīrīt stacionārā datora iekšējās detaļas?

Pexels.com/Anete Lusina

Datora tīrīšanai nav nepieciešami sarežģīti rīki kā, piemēram, gaisa kompresori. Tīrot datora sistēmu, vari izmantot fēnu vai putekļsūcēju, izmantojot tikai putekļsūcēja cauruli bez uzgaļa. Tīrīšana ar putekļsūcēju jāveic nesteidzīgi, lai nesabojātu smalkās detaļas, un jāpārliecinās, lai putekļsūcēja caurule nepieskaras datoram. Tīrīšanai Izmantojot putekļu sūcēju vai fēnu ir jāseko līdzi gaisa strūklas stiprumam, lai neizpūstu dažādas sīkas detaļas un neiepūstu putekļus zem mikroshēmas un citām būtiskām datora komponentēm. 

Kad esi sagatavojis tīrīšanas rīkus, atvieno datoru no strāvas un noņem tā korpusu. Ja korpusam ir skrūves, tad nepieciešams noņemt tās, kuras atrodas datora aizmugurējās malās. Taču, ja korpusam nav skrūvju, tad tam visticamāk ir kāda poga, kas noņems korpusu un parasti atrodas datora priekšdaļas apakšā.

Kad esi noņēmis korpusu, izpūt vai izsūc putekļus, bet grūtāk pieejamās vietas apstrādā ar mazu birstīti vai otiņu. Ja vēlies savu datoru tīrīt sevišķi uzmanīgi, tad lieti noderēs saspiestā gaisa aerosols.
 

Kā tīrīt stacionārā datora aksesuārus?

Freepik.com/Freepik

Tāpat kā iekšējo detaļu apkopei, arī datora klaviatūra ir ļoti parocīgi iztīrāma ar gaisa aerosolu – iepūšot gaisu spraugās starp klaviatūras taustiņiem var viegli iztīrīt visus netīrumus. Pirms aerosola izmantošanas klaviatūru atvieno no datora un apgriez otrādāk un izkrati, lai no tās izkļūst lielākie netīrumi. Kad esi iztīrījis spraugas ar aerosolu, pārbrauc pāri klaviatūrai ar mitru lupatiņu. Ja spraugās tomēr vēl atrodas netīrumi, uzmanīgi izkasi tos ar zobu bakstāmo kociņu.

Lieti noderēs iztīrīt arī datorpeli, lai tās taustiņus varētu nospiest līdz galam. Pirms sāc tīrīt, atvieno to no datora. Lai notīrītu datorpeles virspusi, vienkārši pārbrauc tai pāri ar mitru lupatu. Savukārt netīrumus, kas sakrājušies datorpeles taustiņos, vislabāk iztīrīt vai nu ar gaisa aerosolu, vai arī ar zobu bakstāmo kociņu. 

Ja brīvajā laikā esi aizrāvies ar videospēlēm un spēlē tās kopā ar draugiem, vai arī veido videomateriālus, tad datora tīrīšana ik pa laikam būs jāsavieno ar mikrofona apkopi. Šis ir smalkāks process – visu mikrofona virspusi uzmanīgi notīri ar 70% izopropilspirta salveti tā, lai to pārāk nesaslapinātu, ja tavs mikrofons nav ūdensizturīgs. Pēc tam uzmanīgi noņem mikrofona sīkās detaļas un katru no tām iztīri ar to pašu salveti. 
 
Ja tavs mikrofons ir aprīkots ar vējsargu, tad pēc katras izmantošanas reizes to noņem un iztīri ar ziepēm un ūdeni, un pēc tam izžāvē ar fēnu vai citu ierīci, kas pūš siltu gaisu.

Kā tīrīt portatīvo datoru?

Freepik.com/bublikhaus

Tā kā portatīvā datora iekšēja tīrīšana ir sarežģīts process, iesakām to atstāt kādam speciālistam. Taču šāda datora virspusi var notīrīt paša spēkiem, tāpēc dosim tev dažus padomus, kā to vislabāk darīt:
  • Izslēdz datoru un tā displeju viegli notīri ar mitru dvieli. 
  • Datora klaviatūru tīri līdzīgi kā stacionārajam datoram – apgriez datoru otrādi un izpūt kompresētu gaisu uz taustiņu spraugām, lai tās iztīrītu. 
  • Ar gaisa aerosolu iztīri datora tumbas un skārienpaliktni, un papildu netīrumu iztīrīšanai var noderēt zobu bakstāmais kociņš. 

Kā turpmāk pasargāt datoru no putekļiem?

Unsplash.com/Erik Mclean

Lai datora tīrīšana kļūtu par retāk veicamu pienākumu, sniegsim dažus padomus, kas palīdzēs neļaut putekļiem un citiem netīrumiem iekļūt tava datora sistēmā:
  • Nekad neturi datoru uz grīdas, kur sakrājas visvairāk putekļu un netīrumu – vienkārši novieto to uz rakstāmgalda, ko regulāri notīri ar mitru lupatu.
  • Lai novērstu putekļu nonākšanu uz rakstāmgalda un citām virsmām, iesakām regulāri mazgāt grīdas. 
  • Tāpat noderēs, ja regulāri notīrīsi putekļus no tuvu esošajiem plauktiem, dekoriem un citiem priekšmetiem. 
  • Ja tev ir kādi mājdzīvnieki, atceries tos turēt pēc iespējas tālāk no datora – to spalvas, kas iekļūst visur, tava datora sistēmai nemaz nav vajadzīgas. 
Īsumā, datora tīrīšana ir atkarīga no ierīces tipa. Ja tev mājās ir stacionārais dators, tā iekšējās detaļas vari mierīgi tīrīt pats, vadoties pēc iepriekš minētajiem padomiem. Savukārt, ja esi iecienījis portatīvo datoru, pats vari tīrīt tā ārpusi, bet iekšpuses uzkopi labāk uztici kādam speciālistam. Ja tev šis raksts noderēja, tad neaizmirsti padalīties ar draugiem un palīdzi viņiem apkopt viņu ierīces!
Komplekts Esperanza

Komplekts Esperanza

6,49 / gab.
Tikai tiešsaistē
Komplekts, ekrāniem/datoram Sbox CS-5005U

Komplekts, ekrāniem/datoram Sbox CS-5005U

4,98 / gab.
Tikai tiešsaistē
Komplekts, skārienjūtīgie ekrāni/ekrāniem Sbox CS-5005B, 0.15 l

Komplekts, skārienjūtīgie ekrāni/ekrāniem Sbox CS-5005B, 0.15 l

5,38 / gab.
Tikai tiešsaistē
Kopšanas līdzeklis, ekrāniem AF 141AF200LMF, 0.2 l, 2 gab.

Kopšanas līdzeklis, ekrāniem AF 141AF200LMF, 0.2 l, 2 gab.

9,39 / gab.
Tikai tiešsaistē
Kopšanas līdzeklis, ekrāniem AF 141AFSMART10, 10 gab.

Kopšanas līdzeklis, ekrāniem AF 141AFSMART10, 10 gab.

6,79 / gab.
Tikai tiešsaistē