Foto: pexels.com / Blue Bird
Dzīvokļa remonts ir viens no veidiem, kā īstenot savus radošos sapņus, veidojot sev patīkamu, drošu un modernu vidi. Remontā paveiktais rada apbalvojošas sajūtas noslēgumā, taču izstrādes process var šķist sarežģīts, nesasniedzams un izaicinošs. Reizēm lielākās grūtības sagādā realizēšanas sākumposms, nevis pats darbības process, ja darbs netiek sadalīts atbilstoši dažādiem resursiem. Esam sagatavojuši visu, kas Tev būtu jāzina pirms remontdarbu uzsākšanas, sniedzot vērtīgus un praktiskus ieteikumus. Uzdrīksties izaicināt sevi un realizēt sen lolotus sapņus!
Kas Tev jāzina pirms remonta veikšana?
Ikvienā procesā pirmie soļi ir būtiski labu pamatu veidošanā, tostarp remonta īstenošanā. Ir jāspēj apvienot 2 svarīgākās lietas – resursus un vēlmes. Esi konkrēts tajā, ko iecerēji – izveido detalizētu vīziju. Lai viss nebūtu jāpatur prātā, vēlams ir izveidot sarakstu (uz papīra vai viedierīcēs), apdomājot sākotnēji svarīgākos punktus:
- Budžets
Izvērtē to, cik daudz esi gatavs ieguldīt, lai dzīvokļa remonts varētu tikt īstenots. Ērti un pārskatāmi ir veidot budžeta tāmi, uzskaitot gan kopējo, gan detalizēti sadalīto budžetu, minot katru darbības posmu. Atceries arī izsvērt savas pirkumu un vajadzību prioritātes, lai nauda tiktu ieguldīta pakāpeniski un apdomīgi, nevis uzreiz iztērēta.
- Remonta veids
Ir jāsaprot, kādu plānoto remontu nepieciešams veikt – kapitālo vai kosmētisko. Kapitālais remonts iekļauj telpu, dažādu tīklu pārbūvi un citas lielas pārmaiņas, kas tomēr mijiedarbojas ar kosmētisko remontu. Kosmētiskā remonta izvēle galvenokārt ir tādēļ, lai atjaunotu sava mājokļa interjeru, ja tas ir novecojis vai apnicis. Gadījumos, kad dzīvoklī ir radušies kādi bojājumi, kā ūdens noplūde, uzlabojumu veikšana arī tiek saukta par kosmētisko remontu.
- Interjera dizains
Lai ieturētu vienotu, gaumīgu stilu, nepieciešams apzināt virzienu, kurā vēlaties mērķēt. Lieliska iespēja ir izveidot “mood board” jeb atrast iedvesmojošus attēlus, kas līdzīgi vēlamajam interjera dizainam un sakopot tos vienuviet. Šādā veidā būs vienkāršāk un saprotamāk pieturēties pie savas specifiskās dizaina noskaņas. Ja šis punkts sagādā grūtības, lūdz palīdzību kādam citam, jo iespējams tā iegūsi plašāku skatu uz to, kā savas vēlmes reālistiski savienot kopā.
- Remonta īstenotājs
Ir jāsaprot, cik daudz darba spēsi realizēt pats un cik nē. Tas ietekmēs laika, finansiālos un enerģijas ieguldīšanas resursus. Šajā punktā jau ir jāspēj saprast aptuvenos darba procesus. Ja saproti, ka viens pats netiksi galā, ieteicams noalgot meistarus, kuri palīdzēs ne tikai veikt remontu, bet arī labāk apzināt to procesus.
Foto: pixabay.com / Pixabay
Kā sagatavoties remontam? Kā ietaupīt?
Dzīvokļa remonts var tikt uzsākts tikai pēc tam, kad telpas ir atbrīvotas no mēbelēm un citām telpās esošajām lietām. Ir jāizlemj, ko no visa iepriekš esošā paturēt un no kā atbrīvoties. Viss, kas ir radies renovācijas rezultātā un nav vairāk izmantojams, kā apdares materiāli, betons, metāli, koksne, krāsas, eļļas, ir būvniecības atkritumi. Tie var saturēt cilvēku veselībai un apkārtējai videi bīstamas vielas, tādēļ to izmešana ir pieļaujama tikai izveidotajos atkritumu nodošanas punktos – speciālos konteineros.
Nav noslēpums, ka cilvēkiem patīk ietaupīt. Lai vai cik ļoti gribas ietaupīt, ikvienā remonta procesā ir jārēķinās ar naudas patēriņu, taču atceras, ka ne vienmēr tas pats dārgākais ir labākais. Ierobežota budžeta gadījumā gudra ietaupīšana var spēlēt lielu lomu. Tas izdosies veiksmīgāk, ja daļu darbu veiksi pats (atkarībā no Tavām zināšanām un pieredzes), taču sarežģītākus darbus uzticēsi profesionāļiem, reducējot kļūdu pieļaušanas risku un ilgtermiņā esošas izmaksas – darbs nebūs jādara atkārtoti.
Naudas ietaupīšana iet roku rokā ar radošu būvniecības atkritumu izmantošanu. Lai samazinātu remonta atkritumu daudzumu un apdomīgi ietaupītu, uz vecajām lietām nepieciešams paskatīties pavisam no cita skatupunkta. Ikvienai lietotai vai apnikušai lietai ir iespēja dot otru elpu.
Restaurēšana sevī ietver gan veco objektu atjaunošanu (noslīpēšana, nolakošana, pārkrāsošana), gan pārveidošanu par citu objektu, izmainot tā funkcionalitāti. Mūsdienās ir pieejams plašs resursu klāsts ar bezmaksas pamācībām restaurēšanas darbu veikšanā, kas noderēs, ja šādu priekšzināšanu nav. Piesaistiet arī draugus un ģimeni, kas procesu pārvērtīs interesantā un kopīgā laika pavadīšanā.
Foto: freepik.com / pch.vector
Dzīvokļa remonts – ar ko sākt?
Apzinoties remontdarbu teorētisko pusi, ir laiks veikt darbu. Zemāk norādītas konkrētas sākotnējās darbības, kurām var sekot līdzi, lai neapjuktu to secīgumā.
- Izplāno un nosaki sākuma datumu, kad dzīvokļa remonts tiks uzsākts. Izvēlies to, pielāgojot gan savām, gan profesionāļu iespēju robežām, ja tādi tiks nolīgti. Konkrētu datumu nospraušana ļauj vairāk noticēt, ka viss plānotais patiešām tiks realizēts, nevis atlikts uz vēlāku laiku. Papildus sākuma datumam, ieteicams arī noteikt beigu datumu, tostarp arī uzstādīt konkrētus mērķus – nosakot kādas darbības līdz konkrētam laika posmam tiks izpildītas, veidojot remontdarbu struktūru.
- Pēc iespējas ātrāk pabrīdini kaimiņus par to, ka drīzumā tiks veikts dzīvokļa remonts. Pavaicā, vai ir kādas konkrētas dienas un laika posmi, kuros nav ieteicams trokšņot. Darbus ar augstu trokšņa līmeni izplāno veikt tādās diennakts stundās, kurās maksimāli netraucēsi apkārt dzīvojošos. Respektējot vienam otru, ir iespēja veidot patīkamu un drošu vidi ne tikai savu tuvāko ietvaros, bet arī kaimiņu vidū.
- Nepieciešamības gadījumā saņemiet plānošanas atļauju. Ja veiksi kosmētisko remontu bez telpu pārbūvējumiem, atļauja nav vajadzīga. Savukārt, vēloties veikt kapitālo remontu ar dažāda veida pārbūvējumiem un projekta izmaiņām, liela iespēja, ka plānošanas atļauja būs nepieciešama. Tas ir savlaicīgi jānoskaidro un jānokārto, vadoties pēc tā, kādas ir vēlamās ieceres.
- Ja ir jāveic dzīvokļa elektroinstalācijas darbi (rozešu izvietojuma pārmaiņas, gaismas slēdžu uzstādīšana), nepieciešams izsaukt elektriķi. Darbs ar elektrības padeves vietām ir ļoti bīstams, jo katra nepareiza darbība var radīt nopietnus draudus dzīvībai. Šāda veida darbus ieteicams uzticēt profesionālam elektriķim, kas lieliski pārvalda savu sfēru, labi zinot, ko dara. Atrodi savai dzīvesvietai tuvāko, lai abiem no jums tas būtu ērti un izdevīgi.
- Izvēlies un pasūti būvniecības materiālus. Kad lūkojies pēc būvniecības materiāliem, atceries padomāt par to izmaksām, praktiskumu, ilgtspēju un skaistumu. Mūsdienās ir iespēja pasūtīt nepieciešamos materiālus, neizejot no mājām, kas var ietaupīt laiku un enerģiju. Esi apdomīgs un prātīgs, iegādājoties materiālus, tādēļ neļaujies impulsīviem pirkumiem, kas var tikt nožēloti.
Sāc ar apjomīgo darbu materiālu iegādi, ja tādi ir plānoti. Jaunu konstrukciju veidošana veiksmīgi var tikt īstenota ar osb plāksnēm, savukārt iekšējās siltināšanas vai sienu izlīdzināšanas darbiem noderīga būs akmens vate un reģipsis.
Ja nepieciešamie materiāli tiek iegādāti veikalā, ieteicams konsultēties ar veikala darbiniekiem par piemērotāko izvēli no visa plašā klāsta. Detalizēti izskaidrojot vajadzību, ātri vien nonāksi pie vislabākā ieteikuma.
Pat ja daļa darbu tiek veikti paša spēkiem, atceries, ka darba apģērbs arī ir svarīga remontdarbu sastāvdaļa. Tādas lietas kā aizsargtērps, cimdi, sejas un deguna aizsargmaska, brilles, darba apavi pieder pie individuālajiem darba aizsardzības līdzekļiem. To izmantošana ir nepieciešama dažādu darbu veikšanā. Reducē risku sevi pakļaut darba traumām un veselības problēmām, no kurām pavisam vienkārši var izvairīties.
Foto: pexels.com / Rodnae
- Izveido uzmetumu vai skici plānotajam darbam. Mēģini savu vīziju izklāt uz papīra. Advancētākā gadījumā var izmantot programmas, kurās šīs skices var izveidot kā 3D maketus. Skaidri redzamais var tikt labāk un precīzāk izveidots reālajā procesā.
- Laba apdare galvenokārt sastāv no maziem darbiem, kas vērš uzmanību vizuālajam noformējumam, taču ne tik ļoti funkcionalitātei. Reģipša sienu uzstādīšana, grieztu apmešana, līdzināšanas un krāsošanas darbi sienām, tapešu līmēšana, grīdas atjaunošana, flīzēšana, lampu uzstādīšana ietilpst pie apdares darbiem. Izdomā, kas no tā visa ir vajadzīgs tavā gadījumā un ķeries pie darba.
- Noslēdzošais process ir mēbeļu iegāde un izvietošana telpā. Tiklīdz visi remonta pamatdarbi ir paveikti, ir laiks telpu piepildīt un iekārtot ar tīkamajām mēbelēm. Ieturot vienu dizaina stilu, Tu būsi uz pareizā ceļa, lai savu vidi izveidotu ļoti gaumīgu.
Atceries, ka pārāk daudz krāsu kombinējumi, košas, tumšas krāsas un pārmērīgs mēbeļu daudzums var radīt nepatīkamu, nospiedošu sajūtu. Ja bail riskēt ar krāsām, tad labāk izvēlies minimālistisku un ieturētu stilu, iekļaujot maigas krāsas, kombinācijā ar pāris akcentiem.
Foto: unsplash.com / Francesca Tosolini
Laiks remontdarbiem!
Soli pa solim esam izgājuši cauri visiem svarīgākajam procesiem, nodrošinot to, ka dzīvokļa remonts tiks paveikts pēc iespējas labāk. Liec lietā iegūtās zināšanas, palīdzot gan sev, gan citiem, kuri plāno veikt dzīvokļa remontu. Visi remontam nepieciešamie būvmateriāli var tikt atrasti Ksenukai.lv interneta mājaslapā vai jebkurā tā veikalā Latvijā. Lai izdodas!