
Foto: Elaine Casap, Unsplash.com
Nekas nav salīdzināms ar pašu audzētiem dārzeņiem. Pašu audzētu dārzeņu garša un tekstūra ievērojami pārspēj visus dārzeņus, kurus vari iegādāties lielveikalā. Sūtīšanas un uzglabāšanas iemeslu dēļ, daudzi komerciāli audzēti dārzeņi tiek novākti pirms tie sasniedz savu visaugstāko ēšanas kvalitāti (maksimālu garšu un uzturvērtību). Turpini lasīt un iepazīsties ar vienkāršiem padomiem un trikiem, kā savās mājās izaudzēt visgaršīgākos dārzeņus.
Kā uzsākt dārza darbus un kurus dārzeņus ir visvieglāk audzēt?
Ja Tev vēl nav savs sakņu dārzs un nezini, ar ko sākt, lai tādu izveidotu, seko šim vienkāršajam padomam:
Izlem, ko vēlies audzēt savā dārzā
Svarīgākais noteikums, kuru ievērot – stādi tikai tādus dārzeņus, kurus Tu un Tava ģimene patiešām arī ēdīs. Nav jēgas audzēt tādus dārzeņus, kurus neviens pēc tam neēdīs. Lai izaudzētu dārzeņus, Tev nav vajadzīgas īpašas zināšanas, jo ir tādi dārzeņi, kurus ir viegli iesēt un aprūpēt. Piemēram, sakņu dārzeņi – redīsi un burkāni. Arī gurķis ir vēl viens vienkāršs dārzenis, kuru audzēt. Svarīgi atcerēties par gurķiem, ka pat tad ja Tev tie negaršo salātos, Tev varētu patikt tos salikt burciņā un iemarinēt.
Tomāts ir viens no visvairāk pieprasītākajiem produktiem vasarā. Mājās audzētus tomātus nevar salīdzināt ar veikalā nopērkamiem tomātiem. Un vislabākais ir tas, ka tos ir arī ļoti viegli audzēt.
Lai Tavs sakņu dārzs būtu vēl daudzveidīgāks, vienkārši audzējami dārzeņi, kurus vari iesēt ir paprika, kabacis, zaļie lociņi un salāti.
Sakņu dārzs – padomi kā to izveidot

Foto: Thomas Gamstaetter, Unsplash.com
Kad esi izdomājis, kādus dārzeņus vēlies audzēt savā sakņu dārzā, vari ķerties klāt tā izveidošanai. Lai sakņu dārzs būtu ražīgs, ievēro šos piecus soļus:
1. Uzzini augsnes veidu
Tādas lietas, kā pareizā augsne un pareizais augsnes pH, var palīdzēt Taviem dārzeņiem augt labāk. Parasti sakņu dārza augsnei ir jābūt labi drenētai un irdenai. Tā nedrīkst būt pārāk smaga, kāda parasti ir mālaina augsne, vai pārāk smilšaina. Visiem dārzeņiem ir nepieciešams veselīgs organisko vielu daudzums augsnē, kurā tie aug. Organiskie materiāli kalpo daudziem mērķiem. Vissvarīgākais ir tas, ka organiskās vielas nodrošina daudzas barības vielas, kas dārzeņiem ir nepieciešamas, lai tie augtu un attīstītos. Otrkārt, organiskais materiāls “mīkstina” augsni un padara to tādu, lai saknes varētu vieglāk izplatīties pa augsni. Organisko materiālu var iegūt no komposta vai labi sapuvušiem kūtsmēsliem vai abu divu kombinācijas.
2. Izvēlies vietu dārzam
Lielākajai daļai dārzeņu ir nepieciešama tieša saule vismaz piecas stundas dienā, lai tie augtu. Zaļumi, garšaugi un sakņu dārzeņi augs arī daļēji ēnā. Padomā arī par to, lai dārzs atrastos tādā vietā, kur viegli vari tam piekļūt, lai aplaistītu, koptu un savāktu ražu. Sakņu dārzs, kurš atrodas tādā vietā, kur ikdienā nedodies, var rezultēties tajā, ka dārzu un augošos dārzeņus atstāsi novārtā. Izvairies arī no vietām, kurās ir stiprs vējš.
3. Izvēlies dārza platību un formu
Labāk sāc ar mazumiņu, bet pārliecinies, ka katram augam ir pietiekami daudz vietas augšanai. Sēklas un stādi ir niecīgi, bet iestādītie dārzeņi var izaugt milzīgi. Dārzeņiem, kuri ir pārāk cieši kopā var būt grūtības attīstīties. Mazs, bet labi kopts dārzs var ražot tikpat vai vairāk dārzeņus, nekā liels, slikti kopts sakņu dārzs. Visizplatītākās dārza formas ir taisnstūra vai kvadrātveida, taču vari ļauties savai iztēlei un veidot arī citas formas dārzu.
4. Iestādi dārzeņus
Lielākajai daļai sēklu paciņu un stādiem ir iekļauti pamata stādīšanas norādījumi. Kad esi paveicis visus zemes darbus, vari sākt stādīt. Kā jau iepriekš minējām, visvieglāk stādāmie un audzējamie dārzeņi ir redīsi, burkāni, bietes, pētersīļi, dilles, salāti un citi dārzeņi. Nebaidies pamēģināt iestādīt katru dārzeni, kuru zini, ka vēlēsies pēc tam arī apēst.
5. Ieguldi pamata dārza instrumentos
Pareizie instrumenti padara strādāšanu dārzā par priecīgu notikumu nevis nogurdinošu darbu. Tāpat kā Tu neizmanto sviesta nazi, lai sasmalcinātu burkānus, nevajadzētu izmantot neasus vai neizturīgus instrumentus strādājot dārzā. Iegādājies kvalitatīvus dārza instrumentus, piemērotu apģērbu, un strādājot dārzā Tev noteikti noderēs arī gumijas zābaki. Pēc kārtīgas strādāšanas noteikti ir vajadzīga arī kārtīga atpūta. Iekārto atpūtas zonu – iegādājies dārza mēbeles, kurās vari gan atpūsties, gan sēdēt un vērot savu izveidoto dārzu.
Kā rūpēties par dārzu?

Foto: Karolina Grabowska, Pexels.com
Ja neesi gatavs savā grafikā atvēlēt laiku dārza kopšanai, iespējams, labāk ir doties uz tirgu. Atkarībā no dārza lieluma, laiks, ko nepieciešams veltīt dārzam, var būt no dažām minūtēm dienā līdz pilnas slodzes darbam. Vienmēr regulāri aplej dārzu, izravē nezāles un apstrādā dārzeņus no kaitēkļiem. Ja Tev būs veselīgi, labi baroti dārzeņi, kaitēkļu problēmām vajadzētu būt minimālām.
Ja kaut kas neizdodas pirmajā reizē, atceries, ka vienmēr ir nākamais gads. Nebaidies eksperimentēt. Katrā dārza izveidošanas un apkopšanas solī par palīgu izvēlies Ksenukai. Ksenukai veikalos vari iegādāties visu nepieciešamo dārzam un dārza darbiem. Dodies uz Ksenukai internetveikalu vai kādu no veikaliem visā Latvijā.