Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Veiksmīgs dārza dizains – no idejas līdz rezultātam

Foto: Unsplash.com/Marta Bibi
 
Dārzs tā ir vieta, kur mēs atpūšamies, gūstam iedvesmu, smeļamies spēku un enerģiju. Dārza dizains sākas no idejas, savu vēlmju un vajadzību apzināšanas, līdz pat detalizētam projektam un tā realizācijai. Skaists dārzs patiesībā ir gudra un mērķtiecīga darba rezultāts daudzu gadu vai pat daudzu paaudžu garumā. Taču arī tad, ja jūs savā dzimtā esat pirmie, kas dārzu sāks veidot no nulles, jums ir visas iespējas, pašu spēkiem vai pieaicinot profesionāļus, to izveidot tādu, kas atbilstu jūsu vēlmēm un priecētu sirdi vēl daudzus gadus.
 
Turpmāk šajā rakstā pastāstīsim par visu, kas jāzina, uzsākot sava zemes gabala labiekārtošanu –  pasaulē populārākajiem dārzu veidiem, funkcionālajām zonām, augu izvēli un citām noderīgām lietām.
 

Pirmais solis – dārza plānošana

 
Jebkura dārza dizains sākas ar pārdomātu plānojumu, kur noteikti jāpievērš uzmanība tādiem jautājumiem kā racionāla zemes gabala izmantošana, teritorijas labiekārtojuma funkcionalitāte un estētiskais izskats. Plānošanas stadijā lieti noderētu arī spēja paredzēt,  kā dārzs izskatīsies pēc vairākiem gadiem. No šāda viedokļa raugoties, būtu ieteicams kaut uz vienu konsultāciju uzaicināt speciālistu – dārza dizaineri vai ainavu arhitektu. Viņu uzkrātā pieredze ļaus uz nākamo dārzu paraudzīties pilnīgi citām acīm un ātri pamanīt nianses, kas parastam vērotājam vēl nav redzamas.
 
Taču mūsdienās par sava dārziņa ainavu arhitektu var kļūt arī pats īpašnieks. Ir pieejamas gan neskaitāmi daudz ideju YouTube kanālā, Instagram un Pinterest bildēs, gan arī šim mērķim pat ir radītas īpašas datorprogrammas.
 
Dārzu projektēšanai un vizuālai pārskatīšanai paredzētā programma “3D Dārznieks” ir pieejama arī latviešu valodā, un noderēs gan profesionāļiem, gan iesācējiem. Šī programma ļaus jums izveidot iecerētā dārza 3D modeli, vizualizēt savas ieceres, izmantojot pieejamos resursus, un ļoti vērtīga sadaļa ir apjomīga augu enciklopēdija, kas ietver apmēram 15 tūkstošu  augu aprakstus, ieskaitot informāciju par to īpatnībām, stādīšanu, vēlamajiem augšanas apstākļiem, slimībām, kopšanu un citas derīgas lietas.
 
Angļu valodā ir pieejams diezgan plašs dažādu, tai skaitā bezmaksas dārza dizaina aplikāciju piedāvājums, piemēram – “My Garden”, “Plan A Garden”, “Showoff Virtual Designer”, un citas.
 

Dārza funkcionālās zonas un to pielietojums  

Foto: Unsplash.com/Nick Night
 
Atbilstoši ģimenes locekļu vēlmēm, dārza plānojumā vajadzētu paredzēt vairākas zonas. Protams, katras ģimenei tās būs atšķirīgas, bet kopumā populārākās dārzu funkcionālās zonas ir šādas:
  • Sakņaugu un puķu dobes. Cilvēki ir dažādi – ir praktiķi, kas labprāt visu dārzu izmantotu kā pārtikai derīgu lietu ieguves avotu, un ir otra galējība – tie, kuriem dārzs asociējas tikai un vienīgi ar skaistumu un atpūtu. Būtu labi tomēr atrast vidusceļu un saglabāt dārzā kaut nelielu daudzveidību un iestādīt abu šo grupu pārstāvjus. Interesantākam telpiskam efektam ieteicams iestādīt arī krūmus un kokus.
  •  Zālājs. Pat ja liekas, ka tam nav funkcionāla pielietojuma, zālājs iedos jūsu dzīves telpai plašuma sajūtu, tādēļ paredzēt tam pietiekoši daudz vietas ir ieteicams katrā dārzā.
  •  Atpūtas-ēdināšanas zona, kur siltās vasaras dienās sanākt kopā, ieturēt maltītes un rīkot svinības ir viens no populārākajiem sava dārza tīkotāju sapņiem. Atpūtas zonu un gastronomisko izpriecu zonu var iekārtot atbilstoši saimnieku raksturam un personībai. Komforta cienītājiem tā būs dēļu vai akmens plākšņu terase, kur izvietoti dārza krēsli, zviļņi, galdi, malkas vai elektriskais grils. Dabas un piedzīvojumu mīlētājiem varbūt labāk patiks piknika zona ar ugunskura vietu, trijkāji lielajam zupas katlam un sēžamajiem celmiem. Kulinārijas entuziasti, kuriem patīk pie sevis uzņemt draugus, varbūt pat iekārtos veselu lauku virtuvi un gaļas vai zivju kūpinātavu.
  •   Aktīvās atpūtas zona. Ja jums ir bērni, jūs droši vien vēlēsities iekārtot savu arī viņiem – ar šūpolēm, smilšu kasti, slidkalniņu, batutu un/vai citām jaunajai paaudzei pievilcīgām konstrukcijām. Pusaudžiem un arī daudziem pieaugušajiem gan patīkams, gan lietderīgs būtu neliels basketbola laukumiņš ar grozu, kāpšanas siena vai kāda cita sporta ierīce.
  • Terases un siltumnīcas. Iespējams, jūs vēlēsities dārza iekārtojumu papildināt arī ar siltumnīcu vai terasi, kuras būvei noderēs visparastākie grīdas dēļi. Tikai atcerieties – iespējams, šādai būvei būs nepieciešams saskaņojums. Lai justos droši, ka visi nosacījumi ir izpildīti un būvi jums pēkšņi neliek nojaukt, ieteicams par šo jautājumu vispirms painteresēties savā pašvaldībā.
  •  Tehniskā zona. Nevajadzētu piemirst arī par vietu – šķūnīti vai noliktavu – kur tiks uzglabāti dārza apkopes instrumenti, zāles pļāvēji, sezonas inventārs un citas saimniecībā nepieciešamas lietas. Organizējiet šo telpu tā, lai pašiem būtu patīkami tajā ieiet un viss vajadzīgais – ātri atrodams. Šim nolūkam noderēs plaukti, piekaramie āķi, koka un plastmasas kastes.

 

Dārza dizains vēsturē un mūsdienās

  

Ja vēl esat sava nākamā sapņu dārza ideju meklējumos, un vēlaties izveidot ko īpašu, jums noderēs izpratne par to, kādi ir profesionālajā dārzu dizaina pasaulē populārākie dārzu veidi. Šie dārzu stili pie mums nonākuši cauri laikiem, mainoties un pilnveidojoties, un varbūt kāda ideja noderēs jums iedvesmai.
 

Perfekti ģeometriskie franču dārzi

Foto: Pixabay.com/rauschenberger
 
Ģeometriskie dārzi ir renesanses un baroka laikmeta dārzu dizaina stils, kuru pamatā veidoja zemu apcirptu dzīvžogu raksti. Šis stils nāk no renesanses laika Itālijas, kas izplatījās visā Eiropā un par kura pēctečiem uzskatāmi košie un krāsainie franču baroka dārzi. Latvijā ievērojamākais ģeometriskā dārza piemērs apskatāms Rundāles pils parkā.
 
Stila galvenās iezīmes ir līniju precizitāte un simetriskums. Noteiktās ģeometriskās formās tiek veidoti arī puķu stādījumi, zālieni, ūdensbaseini, celiņi un laukumi. Līniju krustpunktus akcentē dažādi arhitektūras elementi – skulptūras, strūklakas, saules pulksteņi. Dārza celiņu iesegumā izmanto krāsainus oļus, akmens šķembas, vai plātnes.
 
Precīzi apcirptu dzīvžogu arhitektūra ir iecienīta arī daudzviet pie mums, tai skaitā privātmājās. Tā piešķir teritorijai cēlu izskatu un kārtības sajūtu, taču īpašniekiem jāņem vārā, ka ģeometriskās formas prasa rūpīgu kopšanu un katra to nepilnība būs viegli pamanāma. Dzīvžogi jāapgriež vairākas reizes sezonā, atkarībā no kokaugu sugas un augšanas intensitātes.
 

Angļu dārzi – dabiskums un kārtība nekārtībā

 
Tispisks angļu dārza dizains jau pirmajā acu uzmetienā rada ģeometriski perfektajam franču dārzam pilnīgi pretēju iespaidu. Un tā nav nejaušība, bet gan vēsturiski izkopts stils. Angļu dārzs - tas ir stāsts par  dabiskumu, romantiku un harmoniju. Ainavas pamatā gan ir noteitks plānojums, taču tas nav acīs krītošs.  
 
Angļu dārzam  raksturīgā elegance ir neuzkrītoša. Visi dārza elementi tiek izvietoti tā, lai kopiespads veidotos pēc iespējas dabiskāks, cilvēka roku neietekmēts. Tipiskā angļu parkā ir plaši zālieni, koku grupas, soliņi un lapenes. Liela uzmanība tiek pievērsta gleznainam skatam uz apkārtni, un ideāli, ja zemes gabalam ir arī reljefs. 
 
Atšķirībā no grandiozā un visādā ziņā prasīgā ģeometriskā stila, angļu stila dārza ideja ir samērā vienkārši realizējama arī parasta piemājas dārziņa apstākļos. Saimnieku rīcībā šai gadījumā ir ārkārtīgi plašas iespējas izpausties augu un citu elementu izvēlē. Šim dārza veidam pieļaujama un pat ieteicama ir ēdamo un neēdamo augu stādīšana vienkopus. Angļu dārza stilam ir maz ierobežojumu, tas var radīt tādu kā mākslinieciskas nekārtības iespaidu, tomēr ir jāpievērš uzmanība krāsu, formu un faktūru harmonijai.
 
Vēl neformālāks angļu dārza paveids ir tā sauktie kotedžu dārzi. Tie itin kā iemieso nostalģiju pēc dabiskas lauku vides. Kotedžu dārzu šarmu veido visdažādāko krāsu un formu sajaukums. Šeit iederēsies praktiski viss, kas atbilst klimata joslai un atrodams tradicionālā, mazliet vecmodīgā lauku mājas dārziņā -  košas ziemcietes, augļu koki un ogu krūmi, sakņaugu un puķu dobes, garšaugi, ārstniecības augi, un pat savvaļai raksturīga veģetācija. Brīvi augot savās dabiskajās formās, dārza iemītnieki paši izveido interesantas un negaidītas kompozīcijas. Dārzs šķietami ir atstāts pāsplūsmā, kuras pamatā gan tāpat ir pārdomāta augu izvēle un izvietojuma kārtība.
 

Austrumu dārzi kā miera un harmonijas oāzes

 
Foto: Pixabay.com/krantzpeter
 
Austrumu – ķīniešu un japāņu – dārzu veidošanas tradīcijās atspoguļojas daudzus gadsimtus sena kultūra, un arī mūsdienu Eiropā par tiem ir liela interese. Katram austrumu dārza elementam ir filozofisks pamatojums. Dārzi veidoti spilgtu emocionālu noskaņu radīšanai, izmantojot sajūtas ietekmējošus  elementus.
 
Tipiskā ķīniešu dārzā tiek stādīti ziedoši augļu koki, bambusi, dažādi miniatūri kokaugi, ziemcietes, kā arī ēteriski garšaugi un ārstniecības augi. Obligāts koks ķīniešu dārzā ir priede – noturības, līdzsvarotības un ilgmūžības simbols.
 
Šādos dārzos līdztekus augiem raksturīgi arī dabas elementi ar simbolisku nozīmi – dīķi ar ūdensaugiem, akmensdārzi, mākslīgi veidotas alas, oriģinālas formas klinšu bluķi, kas simbolizē kalnus un tekošs ūdens, kam jāplūst austrumu – rietumu virzienā, lai tas nestu laimi. Dārza dizaina kompozīciju pastiprina arī tālajiem austrumiem raksturīgi arhitektūras elementi – izliekti tiltiņi, pagodas, tējas namiņi, figūras.
 
Arī Japānas dārzu māksla senatnē ir veidojusies Ķīnas ainavu dizaina principu ietekmē. Japāņu dārza filozofijas pamatā ir ideja par harmoniju it visā – apkārtējā vidē, visumā un arī sevī. Liela uzmanība pievērsta augu izvēlei un ainavas kompozīcijai, telpai, formai un faktūrai. Neviens elements japāņu dārzā nedrīkst būt izcelts vairāk par citiem, un arī cilvēks ir tikai viens no dabas elementiem.
 
Spilgtākie japāņu dārzu raksturojošie kokaugi ir brīnišķīgais Japānas ķirsis sakura, kuru veiksmīgi iespējams ieaudzēt arī mūsu klimata joslā, un perfekti izveidotie bonsai kociņi. “Bonsai” japāņu valodā nozīmē – “stādīt paliktnī”. Tā ir miniatūru ainavu veidošanas māksla, kas prasa lielu pacietību, bet vienlaikus ir kā meditācija, kas dod iespēju atbrīvot prātu no dienas laikā uzkrātajām negācijām. Bonsai iespējams izveidot no dažādiem attiecīgajā klimatiskajā joslā pieejamiem skuju un lapu kokaugiem.
 
Austrumu stila dārzu var salīdzinoši viegli izveidot arī nelielā teritorijā, vai arī, ja zemes gabala konfigurācija to atļauj – atvēlēt tam kādu klusāku stūrīti, kur paslēpties no apkārtējās kņadas, lai nodotos filozofiskām pārdomām.
 

Kā izvēlēties augus savam dārzam?

 
Foto: Unsplash.com/Hazel Neily
 
Augu izvēle dārzam patiesībā ir ļoti plašs un daudzveidīgs temats, un, jo vairāk tajā iedziļinās, jo aizraujošāks šis pasākums kļūst. Pirmo impulsu šajā virzienā jūs droši vien jau iegūsiet, saprotot savas vēlmes, mērķus, nākamā dārza dizaina stilu, funkcionālās zonas.
 
Latvijas apstākļos ieteicams izvēlēties pietiekoši izturīgus un salcietīgus augus. Jāņem vērā arī konkrētā zemes gabala specifiskie ekoloģiskie apstākļi – augsnes sastāvs, mitrums, gaisma un ēna, gaisa tīrība, esošie kokaugi un krūmi, un daudz citu nianšu.
 
Atšķirīgas īpašības raksturo arī katrā funkcionālajā zonā stādāmos augus. Mājas fasādes pusē ieteicami augi, kuri savu izskatu spēj saglabāt pēc iespējas ilgāk – mūžzaļi dzīvības koki, krāšņi ziedoši krūmi, piemēram, rozes, noturīgas ziemcietes, kā arī vasaras puķes – alises, samtenes, lobēlijas, petūnijas un dažādas sīpolpuķes.
 
Savukārt atpūtas zona aktīvi tiek izmantota pārsvarā no pavasara līdz rudenim, tādēļ tur ieteicami augi, kas būs visizskatīgākie šajā laika posmā – krāšņi un smaržīgi lapu krūmi,  kā ceriņi, jasmīni, klinšrozītes, kā arī – ziemcietes, dekoratīvās graudzāles, vasaras puķes.
 
Tehnisko zonu ieteicams izvietot pašā ēnainākajā dārza vietā.
Puķu pods Deroma 9ER14SZA, plastmasa, Ø 59 cm, antracīta

Puķu pods Deroma 9ER14SZA, plastmasa, Ø 59 cm, antracīta

70,49 € / gab.
105,99 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 105,99 €
Pieejama noliktavā
Lāpsta Fiskars 1003690, 1070mm

Lāpsta Fiskars 1003690, 1070mm

25,00 € / gab.
88,00 / gab.