
Foto: ingram/ Freepik.com
Skaista, veselīga kvalitatīva zālāja iekopšana prasa laiku, zināšanas, prasmes un pareizos materiālus. Tomēr reizēm glīto mauriņu piemeklē nelūgtais viesis sūnas, kaut šķiet, ka viss ir darīts kā pēc grāmatas. Kādēļ tas notiek un kā atbrīvoties no sūnas zālājā? Lasi turpinājumā!
Kādēļ rodas sūnas zālājā?
Sūnu invāzija mauriņā ir visai izplatīta problēma. Tas ir signāls, ka kāda iemesla dēļ zāliens ir kļuvis vājš un “šķidrs”, kā rezultātā sūnām ir iespēja un telpa izplesties. Ir vairāki iemesli, kādēļ zālājā varētu rasties sūnas:
- pārāk ēnaina vieta;
- sablīvēta augsne;
- slikta augsnes drenāža;
- augsne, kurā trūkst barības vielu;
- pārāk zems pH līmenis;
- neelpojoša vai vāji elpojoša augsne;
- nepietiekama vai nepareiza mauriņa apkope.
Lai uzzinātu, kas Tavā pagalmā rada piemērotu vidi sūnu paklājam, visbiežāk pietiek ar rūpīgāku apkārtnes apskati un mājinieku paradumu apsekošanu – vai apkārt ir koki ar kuplu lapotni, vai pa konkrēto zāliena daļu bieži tiek staigāts, vai pēc lietus uz augsnes paliek peļķes, un vai vasarā pēc pļaušanas neizdeg zāles pleķi. Ir svarīgi atrast problēmas iemeslu, lai turpinājumā aprakstītās sūnu apkarošanas metodes būtu efektīvas un Tavs zāliens – tīrs.
Kā atbrīvoties no sūnas zālājā?
Sūnas ir vienkāršs augs ar seklu sakņu sistēmu. Pateicoties tam, aizvākt sūnas no zālāja ir salīdzinoši vienkārši, taču ar aizvākšanu vien nepietiks, lai atbrīvotos no nelūgtā viesa. Ir trīs veidi, ar kādiem var iznīdēt zāliena sūnas:
- mehāniskais;
- ķīmiskais;
- organiskais.
Par katru no tiem vairāk lasi turpinājumā!
Mehāniskais veids
Kā jau minējām, sūnām ir īsas, seklas saknes, kas sniedz iespēju no tām atbrīvoties, vienkārši rūpīgi nogrābjot zālienu. Tam būs nepieciešams metāla grābeklis ar ne pārāk platām atstarpēm starp zariem. Pēc nogrābšanas visas sūnas savāc noslēdzamā iepakojumā un aizgādā labi tālu no zāliena, jo tās var vairoties ne tikai ar saknēm, bet arī ar sporām.
Ķīmiskais veids
Lai padarītu sūnas iznīdēšanas procesu vieglāku, iesakām vispirms nobeigt dzīvo augu. Viena no opcijām ir ķīmiskie herbicīdi, kas paredzēti tieši sūnām (citām nezālēm paredzētie herbicīdi var nenostrādāt uz sūnām un pat sabojāt Tavu zālienu). Vairums no šiem dzelzs bāzes produktiem vienlaikus var arī pabarot Tavu zālienu, kamēr tiek nobeigtas sūnas.
Labākais laiks herbicīdu izmantošanai ir tad, kad sūnas aug visaktīvāk. Tā kā sūnām patīk mitrs un vēss laiks, tās visaktīvāk aug pavasarī un agrā rudenī. Tomēr nesatraucies, ja būsi nokavējis ideālo sūnu iznīdēšanas laiku – herbicīdi strādās jebkurā gada laikā.
Dabiskais veids
Ja nevēlies savā pagalmā izmantot ķīmiskos herbicīdus vai vienkārši vēlies kaut ko, ko paša rokām ērti var pagatavot mājās, ir divas dabisko herbicīdu “dari pats” opcijas – ziepes un dzeramā soda.
Lai pagatavotu ziepju šķidrumu, 7,5 l ūdens izšķīdini 50–100 g ziepju. Lai pagatavotu sodas šķidrumu, 7,5 l ūdens iejauc 400 g sodas.

Foto: Karolina Grabowska / Pexels
Ar 7,5 litriem šķīduma vajadzētu pietikt ap 90 kvadrātmetriem sūnu. Lielākām platībām palielini šķīduma daudzumu, saglabājot sastāvdaļu proporcijas, un apsmidzināšanai izmanto dārza laistītāju. Jo rūpīgāk salaistīsi sūnas, jo labāks būs efekts. Un neraizējies par zālienu – ne soda, ne ziepes tam neskādē.
Gan pēc ķīmiskā, gan dabiskā sūnu apstrādes veida silti iesakām sūnas nogrābt apmēram 24h pēc apstrādes ar šķidrumiem, rīkojoties tā, kā esam aprakstījuši mehāniskā veida aprakstā.
Parūpējies, lai sūnas zālājā neataugtu
Sūnu aizvākšana ir viegla, bet tas ir tikai pirmais solis cīņā par tīru un veselīgu zālienu. Lai šī cīņa būtu veiksmīga, ir jānovērš problēmas sakne, kā rezultātā sūnas vispār uzradās. Lai arī augsnes problēmas ne vienmēr ir iemesls sūnu invāzijai, sūnu uzrašanās zālienā ir labs indikators tam, ka ar augsni kaut kas nav kārtībā.
Salabo augsnes pH līmeni
Sūnām “garšo” skāba augsne ar zemu pH līmeni. Ir divi varianti, kā noskaidrot, kāds ir Tava pagalma augsnes pH:
- Aiznesot zemes paraugu uz laboratoriju;
- Dārzniecības veikalā iegādājoties augsnes pH līmeņa noteikšanas testus.
Ja augsne ir pārāk skāba, populārākais un vienkāršākais veids, kā to ielabot, ir ar kaļķi. To vislabāk izmantot rudenī, lai rudens-ziemas-pavasara sniegi un lieti paspētu noārdīt kaļķi un ievadīt augsnē. Tiesa, var paiet vairāki mēneši, līdz būtu novērojamas ievērības cienīgas pH līmeņa izmaiņas.
Uzlabo augsnes drenāžu
Sūnas zālājā var kalpot kā indikators, kas norāda, ka augsnei ir slikta drenāža - sūnām patīk mitrums. Mauriņam – ne pārāk. Nepietiekamai drenāžai var būt dažādi iemesli:
- Augsnes tips – mālaina augsne ir ar zemu ūdens caurlaidību, taču to var mainīt ar aerācijas palīdzību un iestrādājot kompostu;
- Pārlieku liela satiksme – ja bērni bieži un daudz rotaļājas zālienā vai bieži notiek dārza pasēdēšanas, augsne tiek sablietēta. Lai to pārbaudītu, iedur zālienā lāpstu. Piemērotas augsnes gadījumā lāpstai būtu salīdzinoši viegli jāiegrimst 15–20 cm dziļumā. Ja jāpieliek spēks vai šo dziļumu vispār nav iespējams sasniegt, nepieciešama augsnes aerācija. Tāpat iesakām laiku pa laikam mainīt ballīšu nojumes vietu, lai augsne paspētu atkopties.
Ja pēc lietus zālienā veidojas peļķes, ir vērsts ieviest drenāžas sistēmu, vienlaikus parūpējoties arī par to, lai zāliens būtu līdzens, proti, aizberot bedres ar melnzemi.

Foto: Allan Mas / Pexels
Samazini noēnojumu
Sūnām patīk ne tikai mitrums, bet arī ēna, kas ir diametrāli pretējas prasības vairumam mauriņa zāļu. Mauriņam nepieciešamas 6 stundas tiešas vai 12 stundas daļējas saules gaismas. Ja tā netiek nodrošināta, mauriņš iznīkst un sūnas zālājā sāk savu uzvaras gājienu. Risinājums – “safrizēt” kokus. Ja tomēr vēlies saglabāt ēnu, sūnu laukumu vari nosegt ar mulču vai priežu skujām vai iestādīt augus – ēnmīļus.
Pēc tam, kad sūnas būsi nogrābis un veicis augsnes aerāciju un ielabošanu, atceries veikt arī zāliena piesēju un mēslošanu, lai Tavs mauriņš iespējami drīz atgūtu vēlamo biezumu un kvalitāti! Ja Tev trūkst kāda no zāliena uzturēšanas līdzekļiem vai instrumentiem, ieskaties Ksenukai.lv piedāvājumā!