Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Sporta aktivitātes bērniem iekštelpās un ārā

Foto: Pexels.com/ Allan Mas
 
Sporta aktivitātes bērniem ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, kas pozitīvi ietekmē kā fizisko sagatavotību, tā attīsta loģisko domāšanu un veicina visa organisma daudzpusīgu attīstību. Sporta aktivitātes bērniem sniegs gandarījumu par labi pavadītu laiku, kā arī ļaus naktīs saldāk gulēt. Nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, ir iespēja samazināt dažādu slimību risku, kļūt pārliecinātākam par sevi un veicināt sociālās prasmes, kļūstot drošākam un atvērtākam pret apkārtējiem cilvēkiem.
 
Fiziskajām aktivitātēm bērniem vajadzētu aizņemt vismaz 60 minūtes dienā. Izšķir trīs fizisko aktivitāšu veidus: aerobā fiziskā slodze, muskulatūras stiprināšana un kaulu stiprināšana. Visvairāk laika bērniem vajadzētu nodarboties ar aerobajām aktivitātēm, kas ir mērenas intensitātes aerobā slodze, piemēram, pastaigas svaigā gaisā. Vidējas slodzes aerobās aktivitātes, kā skriešana vai braukšana ar velosipēdu paaugstina bērna sirdsdarbības ritmu, tādejādi trenējot izturību. Šādām aktivitātēm ikdienā nepieciešams atvēlēt vismaz 60 minūtes. Muskuļu stiprināšanai ieteicams veikt vingrinājumus ar savu svaru vai nelielu pretestību, izmantojot fitnesa gumijas. Kaulu stiprināšanu nodrošinās vingrinājumi, kuros iekļauti lēkšanas vai rāpšanās kustības. 

Sporta aktivitāšu pielāgošana

Lai sporta aktivitātes bērniem dotu vēlamo rezultātu un nedarītu kaitējumu veselībai, tās nepieciešams pielāgot fiziskās sagatavotības līmenim un vecumam. 
 
Pirmsskolas vecuma bērniem, 3-6 gadu vecumā, tiek rekomendētas aktivitātes aptuveni 2 stundu garumā katru dienu. Viena stunda paredzēta strukturētām nodarbībām pieaugušo pavadībā, taču otra – nestrukturētām aktivitātēm, piemēram, pastaigas, rotaļas bērnu laukumā, braukšana ar velosipēdu un spēlēšanās savā nodabā. 
 

Foto: Pexels.com/ Yan Krukov
 
7-12 gadu vecumā, kad bērni uzsāk skolas gaitas, kurās lielākoties laiks tiek pavadīts sēdus, ikdienā nepieciešams iekļaut arī vidējas intensitātes slodzes, piemēram, skriešanu vai braukšanu ar velosipēdu. Papildus šīm aktivitātēm vismaz reizi nedēļā nepieciešams organizēt vingrošanu, kurā īpaša uzmanība tiek pievērsta ķermeņa augšdaļas un plecu joslas muskuļu stiprināšanai, lai izvairītos no muguras deformācijas sēdoša dzīvesveida dēļ jau agrā vecumā. Skolas vecuma bērniem ieteicamas arī sporta aktivitātes ārpusskolas sporta pulciņos, kur iespējams attīstīt vispusējo fizisko sagatavotību un sociālās prasmes, trenējoties grupā, kopā ar citiem bērniem.
 

Foto: Pexels.com/ Pixaby
 
Pusaudžu vecumā nepieciešamas aktivitātes gan vidējā, gan augstā intensitātē. Organizējot sporta aktivitātes pusaudžiem, vismaz stundu nedēļā nepieciešams veikt vingrinājumus un aktivitātes kaulu stiprināšanai, to skaitā skriešana, lēkšana, mešana. Tāpat nepieciešams attīstīt ātrumu, izturību, spēku, lokanību un citas fiziskās īpašības. Pusaudžu vecumā noderēs arī trenažieris, ar kura palīdzību attīstīt kādu no šīm īpašībām.

Kas nepieciešams, lai organizētu sporta aktivitātes mājās?

Lai bērni nodarbotos ar sportu mājās, nav nepieciešams dārgs inventārs vai privātais treneris. Organizējot sporta aktivitātes bērniem, galvenais nosacījums ir radošums un vēlme veltīt laiku šīm nodarbēm. Lai padarītu aktivitātes interesantas, izmanto inventāru, kas piesaistīs bērna uzmanību, piemēram, krāsainas bumbas, gumijas, dažādas rotaļlietas un citas bērnam interesējošus priekšmetus. Mūzikas centrs ar bērna iemīļotajām dziesmām uzburs patīkamu un jautru gaisotni. Lai bērns mājās būtu aktīvs un aizmirstu par sēdēšanu pie datora vai mobilā telefona, nepieciešams organizēt jautras un bērniem patīkamas nodarbes. Organizē strukturētas fiziskās aktivitātes veselības un fiziskās uzturēšanai vai uzlabošanai.

Rīta vingrošana

Ievies sportošanu par ikdienas nodarbi. Vislabāk kā rituālu izvēlēties rīta rosmi, jo pēc tās bērns būs enerģijas uzlādēts un gatavs pārējiem dienas darbiem. Aktīvs dienas iesākums ļaus bērnam labāk atmosties un aktivizēs smadzeņu darbību, tādejādi uzlabojot uztveres un koncentrēšanās spējas, kas ir nepieciešamas, apgūstot jaunas zināšanas un prasmes. Rīta rosmē var iekļaut dažādus lokanības vingrinājumus, palēcienus un vingrojumus muskuļu un kaulu stiprināšanai. Tas arī palīdzēs izvairīties no nepareizas stājas veidošanās.
 

Foto: Pexels.com/ Ketut Subiyanto

Joga kopā ar bērniem

Ar jogas palīdzību bērni iepazīst savu ķermeni un stiprina muskuļus, kā arī attīsta lokanību, kas jauniem cilvēkiem ir ļoti svarīga fiziskā īpašība, nodrošinot kustību amplitūdas palielināšanu. Viss, kas nepieciešams, ir jogas paklājiņš vai mīksta sedziņa un labs noskaņojums sportiskajām aktivitātēm. Turklāt šīs nodarbes var darīt kopā ar ģimenes locekļiem, tādejādi ļaujot citam citu labāk iepazīt un sadarboties. 

Aktivitātes ar bumbu

Ja dzīvojamā platība ir pietiekama, izveido rotaļu istabu, kurā bērns varēs kārtīgi iztrakoties. Viena no mīļākajām bērnu izklaidēm ir rotaļas ar bumbu. Mūsdienās veikalos ir nopērkamas dažāda veida un materiāla bumbas, tai skaitā arī tādas, kas izgatavotas no mīksta porolona. Ar tādu bērns varēs spēlēt pat futbolu vai citas spēles, kurās bumba ir galvenais elements. Turklāt ar šādām bumbām to var darīt bez satraukuma, ka kaut kas varētu tikt saplēsts. 

Dārgumu meklēšana

Bērniem nepieciešams attīstīt ne tikai fizisko sagatavotību, bet arī asināt prātu. Mūsdienās ļoti populāri kļuvuši dažādu tēmu kvesti, kas patīk kā pieaugušajiem, tā bērniem. To vari organizēt arī mājās, piemēram, noslēpjot dažādus priekšmetus un dodot atjautīgus uzdevumus, lai nonāktu pie atbildes, kā tikt pie šiem priekšmetiem. 
 

Foto: Pexels.com/ RODNAE Production

Kas nepieciešams, organizējot sporta aktivitātes bērniem ārā?

Āra sporta aktivitātes bērniem ir svarīgas nodarbes, jo ar to palīdzību tiek nodrošinātas nepieciešamās kustības, turklāt tas viss notiek svaigā gaisā. Lai parūpētos par jautru noskaņojumu, noderēs portatīvās Jbl tumbiņas, dažādas bumbas un cits interesants sporta inventārs. 

Spēles ar bumbām

Kas var būt jautrāks, par spēlēm ar bumbām svaigā gaisā. Ir neskaitāmi daudz aktivitāšu, rotaļu un spēļu, kuras var spēlēt ar bumbām. Klasiskākie varianti ir basketbols, futbols, volejbols. Tomēr tās nav vienīgās aktivitātes, kurās nepieciešama bumba. Bērniem ļoti iecienīta ir, piemēram, tautas bumba, kuru nereti spēlē arī sporta stundās skolā, vai ārpusskolas treniņos. To spēlē divās komandās. Sākoties spēlei, katra komanda atrodas savā laukumā, bet komandu kapteiņi aiz pretinieku komandas laukuma gala līnijas. Spēli sāk ar kapteiņa pārmetienu savai komandai. Dalībnieks, kuram trāpa ar bumbu, atstāj spēles laukumu un dodas pie savas komandas kapteiņa, un palīdz kapteinim izsist pretinieku komandas spēlētājus. Šo spēli visbiežāk spēlē ar volejbola bumbu, taču var izmantot arī cita veida bumbu, kas ir mīksta. Nav ieteicams izvēlēties cietas bumbas, pretējā gadījumā pastāv liels traumu gūšanas risks. Jo katrā komandā vairāk spēlētāju, jo spēle ir interesantāka. 
 

Foto: Pexels.com/ Yan Krukov

Klasītes

Bērnības iecienītā lēkšanas spēle – klasītes. Šo spēli zinām jau kopš bērnības un tā ne tikai attīsta kāju muskulatūru, bet arī asina prātu un attīsta koordināciju un līdzsvaru. Kā to spēlēt? Uz asfalta ar krītu vai smiltīs uzzīmē rāmi un saraksti tajos ciparus augošā secībā. Augšējo lauciņu atstāj tukšu, vai ieraksti “beigas”. Spēlētājs met akmentiņu, sākumā uz pirmā lauciņa, izlec pa visiem uzzīmētajiem lauciņiem un, atgriežoties paņem savu akmentiņu. Šādi turpina, līdz akmentiņš bijis visos lauciņos. Svarīgākais noteikums – nedrīkst uzlēkt uz līnijām un akmentiņš jātrāpa konkrētā lauciņā. 

Gumijas lēkšana 

Spēle, kas attīsta domāšanu, koordināciju un kāju spēku – gumijas lēkšana. Šo spēli var spēlēt, apliekot gumiju ap krēslu kājām, vai to ar kājām var turēt divi bērni, galvenais, lai gumija būtu pietiekami nostiepta un tā veidotu taisnstūra formu. Dalībnieks lec caur gumiju, mēģinot izpildīt noteiktas figūras. Jo sarežģītāka figūra, jo augstāks spēles līmenis. Sākumā gumija atrodas potīšu augstumā, bet, palielinoties spēles līmenim, tā tiek paaugstināta līdz ceļgaliem un vēlāk jau līdz viduklim.

Paslēpes

Spēle, kuru varētu saukt par bērnības klasiku – paslēpes. Šo spēli visinteresantāk spēlēt komandā, kurā ir vairāki dalībnieki. Spēlētāji nolemj, kurš būs vadītājs un meklēs pārējos dalībniekus. Meklētājs aizsedz acis un skaita līdz trīsdesmit, piecdesmit, vai tik tālu, cik nolēmuši spēles dalībnieki, tikmēr pārējie slēpjas. Kad vadītājs  aizskaitījis līdz noteiktajam skaitlim, tas sauc “eju meklēt” un dodas meklēt, līdz atrasti visi spēles dalībnieki. Nākamais vadītājs ir tas, kurš tika atrasts pirmais. 
 

Foto: Pexels.com/ Allan Mas

Frisbijs

Lai attīstītu roku un kāju muskulatūru, izvēlies spēlēt frisbiju. Šai nodarbei būs nepieciešams frisbija šķīvis, kuru var mētāt savstarpēji ar citiem spēles dalībniekiem. Šo spēli var spēlēt pāros vai komandā, atkarībā no dalībnieku skaita. Galvenais noteikums ir saspēles, mēģinot notēmēt un izmest frisbija šķīvīti pēc iespējas precīzāk, lai ķērājs bez problēmām to varētu noķert. Ja vēlies ar mešanas spēlēm nodarboties vienatnē, labāk noderēs bumerangs, jo, to pareizi metot, tas atgriezīsies atpakaļ un nebūs jāskrien tam pakaļ, kā būtu ar frisbija šķīvi.

Augstāks par zemi

Spēlētāji izvēlas vienu vadītāju – ķērāju. Pārējie spēles dalībnieki bēg no vadītāja, lai izvairītos no noķeršanas, jāpakāpjas augstāk par zemi. Šajā vietā drīkst uzkavēties ne ilgāk par desmit sekundēm. Ja ķērājs pieskaras dalībniekam, kurš bēg, notiek vadītāja maiņa. 

Hokejs/florbols

Sporta spēles ir labākās sporta aktivitātes bērniem, ja mērķis ir izturības attīstīšana. To var darīt arī ar skriešanu, taču šī nodarbe bērniem ne visai iet pie sirds. Tā vietā jāizvēlas interesantas aktivitātes, kas liek bērniem sajust azartu un vēlmi turpināt spēli. Laikā, kad ārā ir sauss un saulains, izvēlies uzspēlēt florbolu. Tas attīstīs ne tikai izturību, bet arī koordinācijas prasmes, kāju un roku spēku, kā arī stratēģiskās domāšanas īpašības. Ziemas laikā florbola vietā var spēlēt hokeju. Tas būs ne tikai spēka un izturības treniņš, bet vienlaikus arī līdzsvara un koordinācijas treniņš, turklāt, lai to spēlētu, būs jānostiprina slidošanas prasmes. 
 

Foto: Pexels.com/ Anton Belitskiy

Ieguvumi, nodarbojoties ar sportu ikdienā

Fizisko aktivitāšu pozitīvie aspekti ir ļoti daudz – tās pozitīvi ietekmē balsta un kustību sistēmu, muskuļi kļūst spēcīgāki, izturīgāki un elastīgāki, nostiprinās muskuļu saites un uzlabojas kaulu struktūra. Spēka vingrinājumi veicina muskulatūras stiprināšanos, kā arī, nodarbojoties ar sportu, tiek kairināti kaulu receptori, kas izraisa kaulu cietības palielināšanos, tādēļ līdz 20 gadu vecumam, kad kauli vēl aug, nepieciešams trenēties un stiprināt ķermeni. Aerobās slodzes uzlabos sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī elpošanas sistēmas funkcionālās spējas, kas palielina ķermeņa šūnu apgādi ar skābekli, tādejādi normalizējot sirdsdarbību un asinsspiediena rādītājus. Sporta aktivitātes bērniem novērš arī aptaukošanās risku, nodrošina visu muskuļu attīstību un visa organisma funkciju pareizu darbību, kas veicina vispusīgās fiziskās sagatavotības attīstību.
 
Sportojot kopā ar citiem bērniem, iespējams attīstīt sociālās prasmes, nostiprinot spējas darboties komandā. Šīs iemaņas attīstās gan komunicējot ar grupas biedriem, gan sporta treneri. Nodarbojoties ar sportu regulāri, bērniem pieaug motivācija un entuziasms, uzlabojas koncentrēšanās spējas un sekmes mācībās, veidojas atbildības sajūta par savu uzvedību, kā arī veidojas pozitīva attieksme pret sportu un veselīgu dzīvesveidu.
Bumba basketbolam Spalding TF 33, 6 izmērs

Bumba basketbolam Spalding TF 33, 6 izmērs

Tikai tiešsaistē